Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi GSYİH-İstihdam Verisi Rekor Düşerken Ticaret Fazlası Arttı

Eurostat tarafından açıklanan veriler, AB ve Euro Bölgesi için önceki daralma tahminlerinin değiştirilmediğini gösterdi. Ticaret fazlası ise Haziran’da yükseldi.
Euro Bölgesi GSYİH-İstihdam Verisi Rekor Düşerken Ticaret Fazlası Arttı

Merakla beklenen Euro Bölgesi 2Ç20 GSYİH’si açıklandı. Eurostat’ın açıklamasına göre son rakamlar, Euro Bölgesi’nin ikinci çeyrekte küçüldüğünü doğruladı.

Temmuz sonunda yapılan açıklamada Euro Bölgesi ekonomisinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 12,1, bir önceki yıla göre ise yüzde 15 küçüldüğü bildirilmişti. Bugün gelen raporda da Euro Bölgesi GSYİH’sinin ilk tahmindeki gibi çeyreklik bazda yüzde 12,1 daraldığı ortaya serildi.

Beklentilerle uyumlu gelen GSYİH, yıllık bazda da yüzde 15 daraldı. Bu arada, Euro Bölgesi’nde istihdam edilen kişi sayısı ikinci çeyrekte öncekine kıyasla %2,8 gerilerken beklenen rakam %-1,7 idi. Önceki oran ise yüzde eksi 0,2 olmuştu.

Avrupa Birliği’nde ise GSYİH yüzde 11,7 düşerken, istihdam yüzde 2,6 azaldı.
Euro Bölgesi AB GSYİH
Kaynak: Eurostat

Üye devletlerin çoğunda halen Covid-19 kısıtlamalarının uygulandığı 20202nin ikinci çeyreğinde mevsimsellikten arındırılmış GSYİH, Euro Bölgesi’nde %12,1 ve AB’de %11,7 azaldı. Bunlar, 1995’te kayıtların başlamasından bu yana gözlemlenen en keskin düşüşler oldu. 2020’nin ilk çeyreğinde GSYİH Euro Bölgesi’nde yüzde 3,6 ve AB’de yüzde 3,2 azalmıştı.

İstihdam edilen kişi sayısı 2020 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre Euro Bölgesi’nde %2,8, AB’de %2,6 azaldı.
Euro Bölgesi AB İstihdam
Kaynak: Eurostat

Bunlar da 1995’ten bu yana gözlemlenen en keskin düşüşler olurken 2020’nin ilk çeyreğinde istihdam Euro Bölgesi’nde yüzde 0,2 ve AB’de yüzde 0,1 azalmıştı.

Bloğun mal ithalatındaki düşüş ihracat düşüşünü geride bırakırken Euro Bölgesi’nin dünyanın geri kalanıyla olan ticaret fazlası Haziran ayında 21,2 milyar euroya ulaştı. Haziran ayı ticaret fazlası bir yıl öncesine göre daha büyükken okuma 12,6 milyar euroluk piyasa beklentilerini de büyük ölçüde aştı.

Fazlalık, bloğun 9,4 milyar euroluk pozitif bakiyeye sahip olduğu Mayıs ayında kaydedilenin iki katından fazlaydı. Yıllık artış, ithalatta %12,2’lik düşüşten kaynaklandı ve bu da ihracattaki %10’luk düşüşü fazlasıyla telafi etti.

Ocak ayından Haziran ayına kadar bloğun dünyanın geri kalanına ihracatı 2019’un aynı dönemine kıyasla %12,7 düşüşle yaklaşık 1 trilyon euroya geriledi.

İthalat %12,9 düşüşle 929 milyar euroya geriledi. Euro Bölgesi ülkeleri arasındaki ticaret %13,6 düşüşle 869 milyar euroya geriledi. 19 ülkeli blok, kendi arasında da daha az alışveriş yaptı. Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre %7,3 düşüle 150,6 milyar euro değerinde mal alım-satımı yapıldı. 27 ülkeden oluşan ve daha büyük olan AB, Haziran ayında 20,7 milyar avro fazla verdi ki bu da ithalatta ihracattan daha fazla düşüş olmasından kaynaklandı.

Euro Bölgesi; Belçika, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya olmak üzere 19 ülkeyi temsil etmektedir.

Avrupa Birliği ise Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, Hırvatistan, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Hollanda, Avusturya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, Slovakya, Finlandiya ve İsveç olmak üzere 27 ülkeden oluşmaktadır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum