Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi GSYİH 1Ç21’de %1,3 Oranında Daralma Kaydetti

Yılın ilk çeyreğinde Euro bölgesi ekonomisi, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ön tahminlerden daha iyimser küçülme gösterdi.
Euro Bölgesi GSYİH 1Ç21’de %1,3 Oranında Daralma Kaydetti

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin ekonomik büyüme verilerini açıkladı. Gayri safi yurt içi hasıla, son okumalara göre  2021 yılının birinci çeyreğinde %1,3 oranında küçüldü.

Bölge ekonomisi 2020’nin son çeyreğinde %5, yılın tamamında ise %6,8 oranında daraldı. 19 üyeli bölge ekonomisinde Covid-19 pandemisinin etkileri sert bir şekilde hissedildi.

Ön tahminler %1,8 oranında daralmayla, çift dipli resesyonu işaret ediyordu.
Euro Bölgesi Ülke Ekonomilerinde En Fazla Artan ve Azalanlar
Kaynak: Eurostat

Bir önceki çeyreğe kıyasla Euro bölgesinde ekonomi %0,3, Avrupa Birliği’nde (AB) %0,1 oranında küçüldü. Daha önce paylaşılan tahminlerde Euro Bölgesi’nde %0,6’lık daralma beklentisi hakim olmuştu. Açıklamada, 1995 yılından bu yana kaydedilen en keskin düşüşlerin, geçen yıl yaşandığına dikkat çekildi.

Bölge ülkelerinden ekonomisi en fazla toparlanan %7,8 artışla İrlanda olurken, onu %5,8’le Hırvatistan, %4,8’le Estonya, %4,4’le Yunanistan izledi. Portekiz %3,3 düşüşle GSYİH’si en fazla daralan oldu. Slovakya ekonomisi %2, Almanya %1,8 ve Letonya 1,7’lik küçülme kaydetti.

Hanehalkı tüketim harcamaları Euro Bölgesi’nde %2,3, AB’de %1,9 azaldı. Brüt sermaye miktarı sırasıyla %0,2 – %0,8, ihracat %1,0 – %1,1 ve ithalat %0,9 – %1,1 oranında artış gösterdi.

Euro Bölgesi’nde istihdam bir önceki çeyreğe kıyasla %0,3, yıllık bazda %2,1 azaldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum