Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde 30 Yıllıklar Başta Olmak Üzere Tahvil Getirileri Yükseliyor

Euro Bölgesi'nde uzun vadeli tahvil getirileri, dünya piyasalarındaki yükseliş ve Almanya'dan mali teşvik beklentileri ile arttı.
Euro Bölgesi’nde 30 Yıllıklar Başta Olmak Üzere Tahvil Getirileri Yükseliyor
Yorum

Euro Bölgesi’nde uzun vadeli tahvil getirileri, bugün dünya piyasalarındaki sakin tonun etkisiyle yükselişe geçti ve Almanya’da mali teşvik için beklentiler artış gösterdi. Maliye Bakanı Olaf Scholz’un Pazar günü yaptığı açıklamada, Almanya’nın 50 milyar Euro fazladan harcama yapabileceğini öne sürerek, gelecekteki ekonomik krizlere tam güçle karşı gelebilecek mali güce sahip olduğunu söyledi.

Bu açıklama, Almanya’nın dengeli bütçe kuralını atmaya ve olası bir durgunlukla mücadele etmek için yeni borç almaya hazır olduğu, tahvil getirilerini yükselttiği bir raporun ardından geldi.

Analistler, hisse senedi piyasalarındaki sıkı hissiyat ve ABD Hazinesinin 50 veya 100 yıl vadeli tahvil ihracı yapmayı düşündüğünü bildiren bir raporda, tahvil yatırımcılarına yakın zamanda yapılan yüksek fiyat artışlarından kar etme fırsatı da sağladı.

Rekor Düşük Seviyelerden Yükseliş

Rekor Düşük Seviyelerden YükselişTek döviz bloğundaki otuz senelik tahvil getirisi günü 9-10 baz puan artırırken, Almanya’nın 30 yıllık tahvil getirisi, yüzde -0,11 ile 2017’den bu yana en yüksek bir günlük çıkışı gerçekleştirdi. 10 yıl badeli tahvil getirisi ise 4 baz puan artarak yüzde -0,63 seviyesine ulaşırken, geçen hafta yüzde -0,73 seviyesindeydi.

Commerzbank stratejisti Rainer Guntermann, “Mali harcama tartışması şekilleniyor, bu yüzden muhtemel olmadığını düşündüğümüz halde arzın artması bekleniyor. ABD’de daha önce yaptığımız 50 yıllık tahvil ihracı hakkında bir tartışma da var, bu kokteyle ekleyerek pazarın geçen haftadan sonra konsolide ettiği anlaşılıyor,” dedi.

Büyük ekonomilerden gelen taze teşvik tedbirlerinin umutları, küresel durgunluk korkularını yatıştırmaya yardımcı oldu. Dünya borsaları da Çin’in merkez bankasının faiz oranlarında belirleyici bir kriter belirleme şeklini değiştirmeye karar vermesi, analistlerin şirketler için borçlanma maliyetlerini düşürmesi olarak görülen bir harekete neden oldu.

Japon tahvil faizleri üç yılın en düşük seviyesine gerilerken, ABD Hazine bonosu 5 ila 13 baz puan yükseldi.

İtalya’daki Siyasi Gerilim

İtalya'daki Siyasi Gerilimİtalya’nın 10 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 1,50 seviyesindeyken 10 baz puan yükseldi. İtalya Başbakanı Guiseppe Conte, Salı günü bir hükümet kriziyle ilgili senatoya hitap etmeye hazırlanırken, huzursuzluk da sürüyor.

Kuruluş karşıtı 5-Yıldız Hareketi, Pazar günü yaptığı açıklamada, aşırı sağ tarafın lideri Matteo Salvini’nin artık iktidar koalisyonunu diriltme ihtimaline karşı kapıyı kapatan güvenilir bir ortak olmadığını söyledi.

Birlik, hükümete güven duymadığını ileri sürdü. Ancak 5-Yıldız ve muhalefetteki Demokrat Parti, bunu tartışmayı reddederek, kendi aralarında bir koalisyon kurmayı tartıştı.

Avrupalı TD Securities faiz stratejisti Pooja Kumra, “En erken senaryoya göre; seçimler yalnızca Kasım ayında yapılabilir. Piyasalar önümüzdeki az AMB’den daha kolay bir paket beklemekte ve böylece İtalyan 3 yıllık Hazine bonolarında düşüş olması bir alım fırsatı olabilir,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu