Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nin Ağustos Enflasyonu %1’de Sabit Tutularak AMB’nin Hedefinden Uzak Kaldı!

Euro Bölgesi'nin Ağustos ayına ilişkin enflasyon verileri değişmeyerek bir önceki ay ile aynı kaldı. Bunun yanında işsizlik oranı da Temmuz'da %7,5 seviyesinde sabit tutuldu.
Euro Bölgesi’nin Ağustos Enflasyonu %1’de Sabit Tutularak AMB’nin Hedefinden Uzak Kaldı!
Yorum

Bu sıralar ard arda ekonomik verilerini açıklayan Euro Bölgesi dün Ağustos ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıklamıştı. Söz konusu verilerde yükseliş meydana gelirken, beklenenin aksi yönde bir gelişme yaşanmıştı.

AB Komisyonu Euro Bölgesi’nin 2020 yılı büyüme-enflasyon tahminlerini kısa zaman önce indirmişti. Böylelikle bölgenin ekonomik büyüme tahmini %1,5 seviyesinden %1,4’e düşürülmüştü. Bugün bölgenin enflasyon verileri ilan edildi.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) yayınladığı verilere göre Euro Bölgesi’nin Ağustos’taki enflasyon verileri bir önceki ayın oranıyla aynı kalarak %1 olarak kaydedildi.

Oranlar Bir Önceki Ayla Aynı KaldıBölgede bu ay yıllık enflasyon %1 olarak ölçülürken, Temmuz’da da aynı seviye belirlenmişti. Zaten beklentiler de bu oranın sabit kalacağı yönündeydi. Fakat yıllık enflasyonun Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yaklaşık %2’lik hedefinin oldukça altında kaldığı görüldü.

Bunun yanı sıra enerji, alkollü içecekler ve tütün ürünlerinin hariç tutularak hesaplandığı aylık çekirdek enflasyon da %0,9 seviyesinde sabit tutuldu. Bölgede Ağustos ayına ilişkin enflasyonun ana bileşenleri incelendiğinde ise yıllık bazda en yüksek enflasyonun %2,1 ile gıda, alkol ve tütün ürünlerinde gerçekleştiği görüldü.

İkinci sırayı ise %1,3 ile hizmetler, %0,4 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve %-0,6 ile de enerji dışı sanayi ürünleri takip etti. Bölgede para politikasından sorumlu tutulan Amerikan Merkez Bankası (AMB), fiyat istikrarının sağlanması için %2’nin hemen altında ve buna yakın seviyede enflasyon rakamı amaçlıyor.

Çoğu ekonomist, Euro Bölgesi’nde AMB’nin faiz oranlarını daha da düşürmesini ve bankanın başkanı Draghi’nin de dikkat çektiği parasal teşvik konusuna gereken özenin gösterilmesini istiyor.

Draghi Parasal Teşviklere Dikkat ÇektiEnflasyonun çok düşük seviyelerde kaldığını düşünen analistler, AMB’nin Euro Bölgesi’nin ekonomik faaliyetlerini artırmak amacıyla önümüzdeki süreçlerde adımlar atması gerektiğini düşünüyor.

Diğer taraftan bölgede işsizlik oranları Temmuz’da bir önceki aya göre değişim kaydetmeyerek aynı kaldı. %7,5’te sabit tutulan bölgenin işsizlik seviyesi, 2008 yılının Temmuz ayından bu yana elde ettiği en düşük seviyede kalmayı devam ettiriyor.

AB’de de Haziran’da %6,3 seviyesinde tutulan işsizlik seviyesiyle bölgede işsiz sayısı Temmuz’da 15 bin 613 bin olarak kaydedilirken, bunun 12 milyon 322 bini Euro Bölgesi’nde bulunuyor. Ayrıca AB’de yer alan Çekya, Haziran ayından itibaren elde ettiği %2,1’lik işsizlik seviyesiyle en düşük işsizliğin bulunduğu yer olarak kayıtlara geçmişti.

Hemen ardından gelen Almanya’nın ardından, %17,2’lik oranla Yunanistan en yüksek işsizlik oranının görüldüğü yer olarak kaydedildi. %13,9 ile İspanya Yunanistan’ın ardından geldi. 25 yal altında bulunan genç işsizlerin sayısı AB’de Temmuz’da 3 milyon 195 bin olup oran %14,3’e işaret ederken, bu rakam Euro Bölgesi’nde 2 milyon 245 bin ile %15,6 oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu