Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum’da NFT ve DeFi Etkisi: İşlem Ücretlerinde Büyük Düşüş

Yatırımcıların NFT’lere olan talebi azaldı ve bu durum Ethereum işlem ücretlerinde negatif yönlü olarak kendisini gösterdi.
Ethereum’da NFT ve DeFi Etkisi: İşlem Ücretlerinde Büyük Düşüş
Yorum

Ethereum ekosistemi uzun zamandır yüksek ağ maliyetleri nedeniyle çeşitli çevrelerde tepki topluyordu. Son zamanlarda ise işlem ücretlerinde önemli bir düşüş yaşandı. CryptoRank tarafından aktarılan verilere göre ETH işlem ücretleri 2021 Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Ethereum işlemlerinin yedi günlük hareketli ortalama maliyeti 11,14 dolara düştü. Geçtiğimiz yılın sonunda bu rakam 55 dolara kadar yükselmişti. 2021’de Ethereum, NFT ve merkezi olmayan finans (DeFi) sektörlerinin hızla büyümesinin ortasında, yüksek işlem ücretleri ile sıkça gündeme geldi.

ETH işlem ücretleri
Kaynak: CryptoRank

Son günlerde işlem ücretlerinde yaşanan düşüş, NFT ve DeFi alanında azalan ilgiye bağlanıyor. DappRadar verileri, son bir ayda Ethereum’daki en iyi 10 pazar yerinden dokuzunun ticaret hacminin düştüğünü, LookRare ve OpenSea’nin sırasıyla yüzde 78.27 ve yüzde 34.75 oranında değer kaybettiğini gösteriyor.

ETH tabanlı NFT pazarları
Kaynak: DappRadar

Ethereum geçtiğimiz yılın Kasım ayında 4.800 doların üzerine çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesini test etmişti. Kripto para birimi, Bitcoin’deki kayıpları takip etti ve 2.200 dolar seviyesinin altına gerilemişti. ETH yazım itibariyle 2.600 dolar seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%