Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum Londra Yükseltmesi Sonrası 1 Milyar Doları Aşkın ETH Yakıldı

Londra güncellemesi yapılalı sadece altı hafta oldu.
Ethereum Londra Yükseltmesi Sonrası 1 Milyar Doları Aşkın ETH Yakıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559 , 4 Ağustos tarihinde, Londra hard fork bünyesinde gerçekleştirildi. EIP, işlem ücreti piyasasını stabilize etmeyi, Ethereum’un ekonomik değerini sağlamlaştırmayı ve madenci aracılığıyla gelen enflasyon oranıyla mücadele etmeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz ay ilk kez uygulamadan bu yana, mevcut döviz kurunda 1 milyar doları aşan 297.000 ETH taban ücreti yakıldı ve dolaşımdaki arzdan kalıcı olarak kaldırılmış oldu.

ETH saatlik yakım oranı
Kaynak: Dune.xyz

Hard fork gerçekleştikten altı hafta sonra, ağ yükseltmenin faydaları görülüyor. İşlem ücretleri hala tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşırken, gaz fiyatı oynaklığı azaldı. Gaz fiyatı, kullanıcıların bir gaz birimi için ödemeye hazır oldukları, gwei cinsinden ölçülen miktar olarak biliniyor.

EIP 1559’daki ücret piyasası yükseltmesi, önceki bloktaki talep seviyesine bağlı olarak blok başına %12,5’lik bir taban ücret değişimi uyguladı. Yükseltmeden sonra, madenciler yine de öncelik ücreti alırlar ancak temel ücret için kullanılan tüm ETH artık yakılmış oldu.

Yakma mekanizması, bir yıl boyunca arzı şişirecek olan 2,56 milyon ETH’yi ortadan kaldırmayı mümkün kılıyor. Mevcut fiyatlarla bu, 8,89 milyar dolar ediyor ve Ethereum’un toplam piyasa değerinin yaklaşık %2,2’sine karşılık geliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%