Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Esnafın Kredi Borcunu Erteleyen Halkbank’ın Hisseleri Gün Boyu Negatif Seyretti

Halkbank, esnaf ve sanatkarlara coronavirüsle mücadele kapsamında verdiği destek kredilerini, başvuru şartı olmaksızın erteledi. Bankanın hisseleri şu sıralar %0,6 ekside işlem görüyor.
Esnafın Kredi Borcunu Erteleyen Halkbank’ın Hisseleri Gün Boyu Negatif Seyretti
Son Güncelleme: 
Yorum

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredi borçları ertelendi.

1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken taksitlerin ertelendiği açıklanırken, çalışan sayısını azalttığı tespit edilen esnaf ve sanatkârların yararlanamayacağı bildirildi.

Covid-19 salgını nedeniyle zarar gören esnafın Halkbank’tan kullandığı kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin Resmi Gazete duyurusu şu şekildedir:
Resmi Gazete Halkban Kredi Duyurusu
Kaynak: Resmi Gazete

Ülkemizde 26 bin 354 bin insanın hayatını kaybetmesine yol açan virüs salgınıyla mücadele için geçen yılın Mart ve Nisan aylarında birçok işyeri kepenk indirdi. Özellikle günlük kazançla faaliyetlerini sürdüren küçük esnaf en çok etkilenen kesimlerden oldu.

Bankalar esnaf ve sanatkarlara kredi desteği sunarken, salgında birinci dalganın yaraları sarılmadan ikincisinin gelmesi alınan kredilerin ödenmesini neredeyse imkansız hale getirdi. Türkiye Halk Bankası ise bu sabah yaptığı duyuru ile Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde geçen tarihler arasında ödenmesi gelen taksitlerin ertelendiği bildirildi.

Ancak borç ertelenme süresince çalışanlarını işten çıkaran esnaflar tespit edilirse, derhal ertelenme kapsamından çıkarılacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başta olmak üzere birçok isim alınan karardan memnun olurken, muhalefet kanadından kredilerin faiziyle birlikte ertelenmesi nedeniyle tepki geldi.

CHP Esnaf ve Sanatkârlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Cumhurbaşkanı şimdi de esnafa verilen krediyi erteliyor ama yine faiziyle! Destek bekleyen esnafa, “nefes kredisi” diyerek faizli borç veriyorlar. Esnafın nefesini kesiyorlar.” söyleminde bulundu.

Türkiye Halk Bankası (HALKB) hisseleri saat 13:54’te %0,56 düşüşle işlem görüyor.
Halkbank Hisseleri Düşüşte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü 5,40 liradan kapanan banka hisseleri, yeni işlem gününe yatay bir başlangıç yaptı. Gün içinde negatif performans sergileyen hisseler 5,36 – 5,42 arasında hareket etti. Günlük fiyat ortalaması ise 5,38 oldu.

Halkbank hisseleri yıllık bazda %27 oranında düşüş gösterdi. Bu haftaya 5,29 civarından başlayan hisseler, genel olarak negatif bir grafik çizdi. Haftalık bazda en yüksek 5,42, en düşük 5,24 seviyeleri kaydedildi.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankacılık sektörünün büyüklüğünün 6 trilyon TL ile milli gelirden daha yüksek seviyede olduğunu belirtti. Ülke ekonomisinin büyümesinde bankacılık sektörünün önemli bir paya sahip olduğunu söyleyen aydın, sadece firmalara ve bireylere değil, aynı zamanda devlete de borç verdiklerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu