Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski Meksika Başkanı: Trump ABD Ekonomisini İzole Ediyor

Eski Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox, Trump’ın ABD ekonomisini izole ettiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Eski Meksika Başkanı: Trump ABD Ekonomisini İzole Ediyor
Yorum

Eski Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox, bugün verdiği bir demeçte Başkan Donald Trump’ın ABD’yi izole ettiğini ve küresel ekonomik büyümeyi tehlikeye attığını söyledi.

Sonuçta Trump’ın “Önce Amerika” ekonomik politikası, çok taraflı serbest ticaret anlaşmalarından iki taraflı ticaret anlaşmalarına geçerek ABD ticaret açığını azaltmaya yönelik ortak bir çaba görmüş ve bu durum dünyanın en büyük ekonomisinin bir dizi müttefikine yeni tarifeler uygulamasına yönlendirmişti.

Aynı zamanda bir yılı aşkın zamandır devam eden Çin ticaret savaşını ve AB, Meksika, Kanada ile yükselen gerilimleri yaratmıştı.

Eski Meksika Başkanı Trump SuçlamaÖnceki Meksika lideri olan Vicente Fox da yaşananlara işaret ederek Trump’ı bu büyük ulusu dört duvar arasına izole etmekle suçladı ve söz konusu korumacı politikaların ABD ekonomisinin gelecekteki büyüme kapasitesini kısıtladığını dile getirdi.

“Ben serbest ticaretin yanındayım, piyasa ekonomisinin tarafındayım. O duvarlar örüyor, ABD’yi ekonominin küresel oyunundan izole ediyor ve bu dünyanın her yerindeki ekonomilerin büyümesini önleyecektir.” dedi.

Haziran ayında Trump, Meksika hükümetinin Orta Amerika’dan Güney Amerika sınırına göçü durdurmak için önlemler almaya karar vermesinin ardından tarifeleri askıya almıştı.

Eski Meksika Başkanı Trump ABD Ekonomi İzole Ediyor Fox da Meksika’nın Orta Amerika’dan göçü sınırlamak için güçlü adımlar attığını belirterek; “Neyse ki, Meksika ile olan göç eğilimi tamamen tersine döndü, böylece Meksikalı NAFTA nedeniyle Meksika’ya geri dönüyor çünkü fırsatları inşa ediyoruz, çünkü bugün ekonomimizde tam istihdama sahibiz.” dedi.

Haberde neoliberal ideallerin Latin Amerika’nın bazı bölgelerinde popülizmin yükselişine yol açtığı vurgulandı ki Meksika, 2018’de şu anki başkanı Andrés Manuel López Obrador ile sol kanatlı Ulusal Yenilenme Hareketi’ni seçmişti. Milliyetçi Hareket Partisi’ne başkanlık eden Fox da konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Sebep, insanların sorunlarını çözmede yeterince hızlı hareket etmememiz, onlar için zenginlik, iş ve eğitim taahhüt etmememizdir, dolayısıyla insanlar bir şekilde umutsuzlar ve çözümlere ihtiyaçları var.” Popülist hükümetlerce benimsenen “dünya için yeni vizyonların” hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomilerdeki büyüme, kalkınma ve istihdamı olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu