Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rahip Brunson ve Türkiye İlişkisi Hakkında Önemli Mesajlar Verdi

New York'ta yaptığı konuşmada gündem değerlendirmesi yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, rahip Brunson olayının bizim ekonomimizle uzaktan yakından ilgisi olmadığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rahip Brunson ve Türkiye İlişkisi Hakkında Önemli Mesajlar Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için gittiği New York’ta, Türkiye’de ev hapsinde tutulan ve önümüzdeki ay duruşması yapılacak olan rahip Brunson hakkında açıklamalarda bulundu. Rahip Brunson olayının bizim ekonomimizle alakası olmadığını söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların abartılacak boyutta olmadığını ve kendi imkanlarımızla kısa sürede aşılacağını belirtti.

Terör örgütleriyle bağlantısı olduğu için tutuklanan rahip hakkında ne karar verileceğini bilmediğini söyledi.

Rahip Brunson’un 12 Ekim’de davası olduğunu hatırlatan Erdoğan, verilecek karar hakkında bir fikrinin olmadığını, yargılanmakta olan birine ne cumhurbaşkanının ne de bir başkasının müdahale edemeyeceğini bildirdi. Brunson olayının bizim ekonomimizle uzaktan yakından ilgisi olmadığının altını çizen Erdoğan, Türkiyte’nin şu an ekonomik rahatlama sürecine girdiğini, yaşanan sıkıntıların teğet geçtiğini ifade etti.

Merkez Bankası’nın son toplantıda aldığı faiz kararı ile bağımsızlığını ispat ettiğini söyledi.

Faiz oranlarının cumhurbaşkanı olarak kendi tasarrufunda olmadığını, kendisinin yüksek faize karşı biri olduğunu herkesin bildiğini, bu durumun girişimcileri ve yatırımcıları olumsuz şekilde etkileyeceğini sözlerine ekledi. Merkez Bankası’nın yüksek faiz uygulamasıyla bir çözüm olacağı istikametinde karar vermiş olabileceğini ve beklentilerinin gerçekleşmesini umut ettiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta yaptığı konuşmada Suriye ve İdlib’deki durumları da değerlendirdi.

Rusya Federasyonu ve Türkiye arasında yapılan 10 maddelik anlaşma kapsamında, Rusya’nın rejimi 15 – 20 kilometrelik koridora sokmaması, merkezde radikal grupların Türkiye tarafından bunu kontrol altına almasıi onların çıkışını sağlamak veya silahlardan arındırılmış bir bölge haline getirilmesinin de Türkiye’nin tasarrufları arasında olduğunu dile getirdi. Bu görev için gerekli adımları atıp, tüm çalışmaları sürdürdüklerini söyleyen Erdoğan, Suriye’den Esad’ın zulmünden kaçarak ülkemize sığınan mültecilerin bizim misafirlerimiz olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye ile Almanya ilişkilerinin eskisi gibi sıcak zamanlarına dönmesini istediklerini ifade etti.

Ticari hacim noktası olarak bakıldığında iki ülke arasında önceki ilişkilerin gayet iyi olduğunu belirten Erdoğan, şu anki durumu yeniden o dönemlere taşımak istediklerini, atılması gereken adımların üzerinde durulduğunu dile getirdi. Son olarak doğal gaz konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu an tükettiğimiz doğal gazın yarısını Rusya’dan aldığımızı, geri kalanının Irak, İran, Azerbaycan ve Cezayir’den temin edildiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum