Yatırım yapmaya başla!

Enflasyonla Mücadele Kapsamında Düzenlenen İndirim Kampanyasına Destekler Artıyor

Merakla beklenen Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı açıklandı ve reel sektörün elini taşın altına koyması istendi. İş dünyasından büyük destek alan program kapsamında yapılan kampanyaya destek büyüyor. İşte detaylar;
Enflasyonla Mücadele Kapsamında Düzenlenen İndirim Kampanyasına Destekler Artıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na iş dünyasında destek gelmeye devam ediyor. Toplantıya başlatan tüm bakanlar da desteklerini açıklarken, bakanlık olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını açıkladı. MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın da destek vermeye devam edeceklerini açıkladı.

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı‘nın en dikkat çekici yanı yapılan indirim kampanyası oldu.

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı Açıklandı

Berat Albayrak enflasyonla mücadele kapsamında tüm firmalardan yüzde 10 indirim yapmalarını istediklerini ve yıl sonuna kadar sürdürmeleri için anlaştıklarını açıkladı. Albayrak, firmalarla ve iş dünyasının temsilcileri ile birebir görüşmeler yaptıklarını, destek aldıklarını ve indirim kampanyası için anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Toplantının ardından da bu kampanyaya destek veren firmalar açıklamalarını yayınlamaya başladılar.

Toplantı sırasında Et ve Süt Kurumu, Atatürk Orman Çiftliği, Gübretaş gibi firmaların bugün itibariyle uygulamaya başladıkları indirimler duyuruldu.

Enflasyon Sepetinde İndirim

Et ve Süt Kurumu, 10 kalem üründe yüzde 10 indirim yapacağını açıkladı. Buna göre; ısıl işlem görmüş sucuğun kilogram fiyatını bugün itibariyle 34,65 liradan, Türk sucuk kilogram fiyatı 38,70 liradan, sosis 28,50 liradan, fıstıklı salam 29,25 liradan ve Macar salam 28,35 liradan satılacak. Aynı zamanda Yozgat Kavurma ve Sığır EBK kavurmasının kilogramı 36,45’e düşürüldü. Sığır kıyma tipi kavurmanın kilogramı 32,65 liraya, Bingöl kavurmasının kilogramı ise 56,25 liraya çekildi.

AOÇ ürünlerinde de yüzde 10 civarında indirimler söz konusu olurken, pastörize sütün fabrika satış fiyatına litre başına yüzde 12,5 indirim yapıldı.

AOÇ Ürünlerinde İndirim

AOÇ geri dönüşümsüz şişe sütü 3,6 liraya indirilirken, 100 mililitre sade ve aromalı dondurma 1,60 liradan satılacak. Keçi dondurması ise 2 liradan 1,80 liraya indirildi. Diğer kurumlardan gelen indirim haberleri ise şu şekilde:

  • Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ise pirinç çeşitlerinde yüzde 20 ila 40 arasında indirim uygulayacağını duyurdu.
  • Gübrede 35 ürüne yüzde 10 indirim haberi geldi.
  • Çaykur zam yapmayacak.
  • Sulama ürünlerine yönelik yüzde 10 indirim yapıldı.
  • Sıvı ve toz gübre ile yemde yüzde 10 indirim haberi geldi.
  • Carrefour, BİM, Şok, Migros ve Metre 50 üründe 2 ay süre ile yüzde 10 indirim uygulayacak.
  • Türk Standartları Enstitüsü ve Türk Patent Enstitüsü hizmetlerinde de yüzde 25’lik indirim 2019 sonuna kadar devam edecek.
Albayrak indirim yapılacak ürünlerin, 2018 yılı Şubat ayında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon sepeti ürünlerinde yapılacağını da dile getirdi.

Enflasyonla Mücadele Kapsamında İndirimler

TÜİK’in web sitesinde bulunan enflasyon sepeti listesinde 407 ürün bulunuyor ve Albayrak’ın başlattığı indirim kampanyası bu ürünlere uygulanacak. Yılbaşından bu zamana kadar yapılan zamlar sonucunda fiyat artışının en çok hissedildiği 44 ürün de listelendi. Buna göre; fiyatı yüzde 192 artan uçak bileti ilk sırada geliyor. İkinci sırada ise karpuz geliyor.

Karpuz fiyatında yıllık zam oranı yüzde 119 olarak açıklandı. Kombi, yazım ve çizim ürünleri, domates, çocuk resim defteri, normal A4 kağıt, salatalık, salça, soğan, kavun, bebek maması, patates, üzüm, patlıcan, yumurta, biber ve şeftali yıllık zam oranı yüzde 50’nin üzerinde olan ürünler olarak listelendi. İndirim yapılan enflasyon sepetinde akaryakıttan, otopark ücretine, altın fiyatlarından kiraya kadar birçok ürün yer alıyor.

Sabancı Holding toplantının hemen arkasından regüle olmayan sektörlerde üretimleri olan ürünlerin satışlarında indirim yapacaklarını açıkladı.

Sabancı Holding İndirim Haberi

Sabancı Topluluğu olarak katıldıkları toplantıdan sonra birlik ve beraberlik anlayışı ile zorlu günlerin geride bırakılacağını belirtti. Programı enflasyonla mücadele seferberliği olarak tanımladılar ve indirim haberini verdiler. Boyner Grubu da indirim yapan şirketler arasında yer alırken; 500’ün üzerindeki mağaza ve e-ticaret sitesinde satılan Boyner markalı ürünlerde yüzde 10 indirim uygulanacağını duyurdular.

Beymen, Beymen Club, Divarese, Limon, Fabrika, Morhipo Kids – Home – Beach, Loves You gibi markalarda yüzde 10 indirim haberine ek olarka Hopi’den de alım gücünü artıran yeni kampanya ve teklifler geliştirileceği belirtildi. Grup şirketleri ile indirimlere dahil olacağını açıklayan Cem Boyner, projelerin artırılacağını söyledi.

Doğuş Grubu ise “enflasyonla mücadelede devletimize ve halkımıza her türlü desteği vermeye hazırız,” diye mesajını iletti.

Doğuş Holding Destek Haberi

Yaptıkları açıklamada enflasyonla mücadelenin ekonomideki tüm paydaşların katılımı ile başarıya ulaşacağını vurguladılar. İstikrar için özel sektör ve kamunun el ele vermesi, ortam bir amaç birliği ile harekete geçmenin zorunlu olduğuna dikkat çekildi. Doğuş Grubu açıklamasında; “tüm şirketlerimizle ekonomik kalkınmayı hızlandırmak, sürdürülebilir hale getirmek için atılan adımlarda ve enflasyonla mücadele için yürütülen milli dayanışma içerisinde güçlü bir biçimde yer alacağız,” ifadelerine yer verildi.

Orka Holding ise indirim kampanyası kapsamında cömert davranan şirketlerden oldu ve tüm ürünlerinde yüzde 20 indirim yaptı.

Sabancı Holding İndirim Haberi

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında Damat, Tween ve D’S Damat olmak üzere tüm markalı ürünlerinde yüzde 20 indirim yaptığını açıklayan Orka Holding, özel sektörün desteğinin önemini vurguladı. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Biz de Türkiye’nin önde gelen markalarını bünyesinde bulunduran bir holding olarak bu kampanyada katılma kararı aldık. Bize düşen sorumluluğu daha fazla yerine getirerek D’S Damat ürünlerimizde yüzde 10 değil, yüzde 20 indirime giriyoruz,” ifadelerini kullandı.

Her hafta farklı ürün gruplarında ekstra fırsat kampanyaları düzenleyeceklerini de duyuran Orka Holding, tedarikçileri ile bir araya gelerek onların da bu mücadelede yer almalarını isteyeceklerini söylediler. Süleymen Orakçıoğlu, “Türk halkının alım gücüne büyük bir katkı yaparak enflasyonla mücadele için elimizi taşın altına koyuyoruz,” diye açıklamayı sonlandırdı.

Türkiye’de 200’ü aşkın mağazaya sahip olan D&R da yüzlerce çeşit ürünle enflasyonla mücadele için yürütülen milli dayanışmaya destek verdi.

D&R İndirim Haberi

Hem mağazalarında hem de online satış kanalında; kitap, müzik, elektronik, oyuncak gibi birçok ürüne cazip indirimler getirdiğini duyurdu. D&R Genel Müdürü Cem Eriç, başlatılan mücadele dayanışmasına destek verdiklerini; “bu konuda milli bir dayanışma içine girmeye, hükümetimiz ve iş dünyasıyla birlikte elimizi taşın altına koymaya hazırız,” sözleri ile iletti.

İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği Başkanı İlker Önel de üye işyerleri ve paydaşları ile birlikte programa destek verdiklerini açıkladı.

İlker Önel Destek Haberi

Önel, yılsonuna kadar özellikle bazı temel kalemlerde yapılacak indirimlerle birlikte piyasaya olumlu yansımaları olacağını ifade etti. Bunun sonucunda da enflasyonun önemli ölçüde gerileyeceğini söyledi. Bunlarla birlikte tüketici beklentisinde pozitif yönlü ivme kazanılacağına da dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum