Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enerji Bakanı Dönmez: Savaş Türkiye’yi Etkilemeyecek

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, savaşın Türkiye’yi enerji açısından nasıl etkileyeceğini ele aldı. Petrol ve doğalgaza ilişkin konuştu. İşte detaylar;
Enerji Bakanı Dönmez: Savaş Türkiye’yi Etkilemeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CNN Türk’te katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulundu.

Daha önce yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin doğalgazı sadece Rusya’dan almadığını belirten Dönmez, Rusya’dan aldığımız doğalgaz konusunda hiçbir sıkıntımız olmadığını dile getirdi.

“Enerji konusunda risk var mı?” sorusunu yanıtlamaya Türkiye’nin yaptırımların tarafı olmak istemediğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıkladığını belirterek başladı.

Diplomasi tarafında olduğumuzu anımsatarak gaz konusunda sıkıntı yaşamadığımızı bildirdi.

“Türkiye ilk doğal gazı Sovyetlerden almıştı. Rahmetli Özal zamanında… Bakü hattından alıyorduk. 2 sene önce Türk Akımı bitti” diyen Dönmez, şöyle devam etti:

“Doğrudan Tekirdağ Kıyıköy’den gazı alır hale geldik. Geçmişte Ukrayna üzerinden geçen hatta hatla alakalı sıkıntılar vardı. Bugün itibariyle iki senedir teknik anlamda sorun yaşamıyoruz. Bizi etkilemeyeceğini öngörüyoruz.”

Doğu Akdeniz’de keşfedilen gazların tedarikiyle alakalı teknik temasların olduğunu belirterek sadece İsrail’in değil, Mısır’ın da keşif yaptığını aktardı.

İki ülke fiilen üretime başladığını söyleyerek; “pazarlara gidecek en kısa ve ekonomik yol Türkiye’den geçiyor” dedi.

Gazın pazara gittiğinde rekabetçi olması gerektiğinin üzerini çizerek; “Kazan kazan modeliyle en seri en ekonomik bu gazın Türkiye’ye ardından yurt dışından gönderilmesi görüşülüyor” ifadelerini kullandı.

İsrail’le işbirliği hakkında uzunca bir aradan sonra 14 yıl aradan sonra ilk kez üst düzey temas sağlandığını belirtti. Nisan gibi İsrail’e gitme planının olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu