Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya’nın Ticaret Dengesi Eylül’de 5. Ardışık Fazlasını Verdi

Endonezya Eylül’de 2,44 milyar ABD doları ticaret fazlası açıklarken bu Covid krizi ortasında ticaret dengesindeki beşinci ardışık fazla oldu.
Endonezya’nın Ticaret Dengesi Eylül’de 5. Ardışık Fazlasını Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde 1999’dan bu yana ilk daralmasını kaydeden Endonezya ekonomisi de çoğu ekonomi gibi Covid krizinin zorluklarıyla mücadele ediyor. Geçtiğimiz gün faiz kararını açıklayan Endonezya Merkez Bankası’nın para birimini desteklemek için oranlarda değişiklik yapmaması da bu durumu doğruladı.

Bugün ülkenin istatistik ofisi BPS tarafından açıklanan veriler de mücadelenin sürdüğünü bir kez daha ortaya serdi. Veriler üzerine görüş bildiren ING ekonomisti Nicholas Mapa, Endonezya’nın ticaret dengesinin ihracattaki düşüşten daha şiddetli ithalat sıkışıklığı ile yeniden fazla verdiğini söyledi.

Ekonomiste göre Endonezya’da hem ihracat hem de ithalat, küresel talebin azalmasıyla Eylül’de bir ay daha geriledi.

Endonezya, Eylül 2020’de 2,44 milyar ABD doları ticaret fazlası açıklarken rakam 1,98 milyar ABD doları fazlası yönündeki beklentileri aştı.
Endonezya Ticaret Fazlası
Kaynak: ING

Bu arada, yurt içi ekonomik faaliyetin yavaşlamasının ithal mallara talebi bastırmasıyla ithalat 15. ardışık daralmasını kaydetti. İhracat ve ithalat trendleri 5 ay için ticaret fazlası verirken bu Endonezya Merkez Bankası’nın cari hesap dengesi dinamiklerinin üçüncü çeyrekte olumlu kalması beklentisine paralel hareket etti.

ING ekonomisti, Endonezya rupisinin ticaret dinamikleriyle biraz destek kazanacağı ancak savunmasız kalmaya devam edeceğini söyledi. Para birimi istikrarının, Endonezya Merkez Bankası’nın son dönemdeki duraklamasının ana nedeni olduğunu hatırlatan Nicholas Mapa, rupi keskin bir şekilde toparlanmadığı takdirde, para otoritelerinin daha fazla kesinti yapmak zorunda kalacağına inandıklarını anlatarak şöyle konuştu:

“Ticaret fazlasının desteğine ve üçüncü çeyrekte dış dengede genel bir iyileşmeye rağmen Endonezya rupisi yatırımcıların genel ekonomik gidişat hakkındaki endişeleriyle ve 2021’deki ek yük paylaşımı anlaşmalarının yarattığı tehditle baskılanmış kalabilir.”

Bu arada Endonezya hükümeti Eylül ayında yaptığı açıklamada üçüncü ve dördüncü çeyrek görünümüne ilişkin yeni tahminler ışığında ekonomik büyüme tahminini daha da aşağıya çekti. Buna göre Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisinin 2020’de yıllık bazda yüzde 1,7 ila yüzde 0,6 arasında küçüleceği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu