Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Değerli 100 Şirketi Arasında Almanların Payı Giderek Azalıyor!

Hisseleri Frankurt Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören 30 Alman devi şirketinden yalnızca üçünün 2019'da dünyanın en değerli 100 şirketi arasına girebildiği öğrenildi.
Dünyanın En Değerli 100 Şirketi Arasında Almanların Payı Giderek Azalıyor!

Denetim ve danışmanlık alanında faaliyet gösteren EY firması, piyasa değeri baz alınarak belirlediği “dünyanın en değerli 100 şirketi” listesi raporunu açıkladı. Buna göre, 2019 yılında sahip olduğu piyasa değerine göre dünyanın en değerli 100 şirketi listesinde artık 6 adet Alman şirketi bulunmadığı, sayının son verilere göre 3’e gerilediği ortaya çıktı. Bundan 2 yıl önce listede 6 Alman şirketi yer alıyordu.

EY Almanya Yönetim Kurulu Başkanı Hubert Barth, bu durumun Almanya’nın dünya borsalarında ciddi bir kayıp yaşadığının göstergesi olduğunu ifade etti.

Neticede, hisseleri Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda işleme alınan 30 büyük Alman şirketinden yalnızca 3 tanesinin 2019’da dünyanın en değerli 100 şirketi arasında yer almayı başarabildi.

Frankfurt Menkul Kıymetler BorsasıAçıklanan rapora göre söz konusu üç Alman şirketi SAP, Linde ve Siemens olarak belirlendi. Ünlü bir yazılım devi olan SAP listenin 51. sırasında, bir süredir yönetimi ABD’den yapılan endüstriyel ve medikal gaz şirketi Linde 95. sırada ve teknolojik ürünler üreten Siemens ise 100. sırada yer aldı.

Dünyanın en değerli 100 şirketi listesinde 56 adetinin ABD merkezli olması dikkat çekti. Liste içinde Avrupa’nın payı 2008 finansal krizinden önce 46 şirketken bu sayı 2019 itibarıyla yarı yarıya düşerek 23’e geriledi. Mevcut duruma göre Avrupalı şirketlerin piyasa değeri yıllar içinde azalıyor ve bu nedenle de listede yer alamıyor.

Diğer taraftan Aramco, 27 Aralık itibarıyla dünyanın en değerli şirketi unvanını kazanmış ve 1,88 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmıştı. Apple 1,29 trilyon dolarlık piyasa değeriyle ikinci ve Microsoft ise 1,21 trilyon dolarla dünyanın en değerlileri arasında üçüncü sıradaki yerini almıştı. Sıralama piyasa değerine göre Alphabet, Amazon, Facebook, Alibaba ve Tencent olarak devam etti.

Öte yandan listede ön sıralarda bulunanların teknoloji, enerji ve sağlık sektöründe bulunması dikkat çekti. Toyota, dünyanın en değerli sanayi şirketi arasında 42. sırada yer aldı ve hemen ardından 44. sırada Boeing bulundu. Dünyanın en değerli 300 şirketi arasında ise ABD’li şirketlerin sayısının 145 ve Alman şirketlerinin sayısı 12 oldu. Burada da Avrupa şirketlerinin geride kaldığı görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum