Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Servetini 100 Milyar $ Artıran Musk, Dünyanın En Zengin 2. Kişisi Oldu

Bloomberg Milyarderler Endeksi sonuçlarına göre Jeff Bezos 182 milyar dolarla dünyanın en zengini unvanını korurken, Elon Musk ikinci, Bill Gates üçüncü sırada yer aldı.
Servetini 100 Milyar $ Artıran Musk, Dünyanın En Zengin 2. Kişisi Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en zengin 500 iş insanına yer veren Bloomberg Milyarderler Endeksi sonuçları açıklandı. Listenin ilk sırasında ABD merkezli e-ticaret sitesi Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos yer alıyor. Bezos 182 milyar dolarlık servetiyle, Bloomberg verilerine göre dünyanın en zengin kişisi konumunda.

Coronavirüs salgını süresince insanların evde kalmaya mecbur kaldığı dönemde, internet alışverişlerinde de artış oldu. Amazon gibi online siteler pandemide istihdamını artıran ve avantajlı olan kesimler arasında yer aldı. Bezos da pandemi etkisiyle yılın sadece ilk dört ayında, servetini 30 milyar dolar artırdı.

Jeff Bezos’un serveti 2020’nin başından bu yana 67 milyar dolar arttı.
Bloomberg Milyarderler Endeksi
Kaynak: Bloomberg Billionaires Index

Listenin ikinci sırasında yer alan Tesla’nın kurucusu ve uzay araştırma firması SpaceX’in kurucu ortağı olan Elon Musk, sene başından bu yana 100 milyar dolar daha zenginleşerek, servetini en çok artıran isim oldu. Musk’ın serveti son verilere göre 128 milyar dolar seviyesinde. 2020 başından bu yana ise %364 daha zenginleşti.

Pazartesi günü Musk’ın servetinde 7,2 milyar dolar daha artış oldu. Endeksin Ocak ayında yayımlanan sayısında listenin 35. sırasında yer alıyordu. Söz konusu artışta kuşkusuz ki elektrikli otomobil satışlarının ve Tesla hisselerine yansımasının etkisi oldu.

Musk ile aynı servete sahip olan Bill Gates ise listenin üçüncü sırasında yer alıyor.
Bloomberg Milyarderler Endeksi Bill Gates Serveti
Kaynak: Bloomberg Billionaires Index

Dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft’un kurucularından Gates’in serveti sene başından bu yana %12,9 oranında arttı. Pazartesi günü ise 67,3 milyon dolarlık artış gerçekleşti. Böylelikle 128 milyar dolarlık servetiyle endeksin üçüncü sırasında yer alan isim oldu. 65 yaşındaki iş insanı hayır kurumlarına yaptığı yardımlarla dikkat çekiyor.

Forbes dergisinin Ocak raporuna göre dünyanın en zengin iş adamı olan Bernard Arnault Bloomberg Milyarderler Endeksi’nin dördüncü sırasında yer alıyor. Fransız iş adamının serveti dün 413 milyon dolar, sene başından bu yana 737 milyon dolar azalarak 105 milyar dolara geriledi.

Listenin beşinci sırasında ise Facebook’un kurucusu 102 milyar dolarlık servetiyle Mark Zuckerberg yer almakta. 36 yaşındaki genç milyarderin mal varlığının parasal değeri Ocak ayından bu yana %29,8’e denk gelen 23,3 milyar dolarlık artış gösterdi. Pazartesi günü ise 467 milyon dolar azaldı.

Başarılı analizleri ve tavsiyeleriyle tanınan Amerikalı iş insanı ve hisse senedi yatırımcısı Warren Buffett 86,8 milyar dolar servetiyle altıncı, Google kurucularından Larry Page 81,3 milyar dolarla yedinci, yine Google’ın kurucularından  Sergey Brin 78,7 milyar dolarla sekizinci, Steve Ballmer 76,1 milyar dolarla dokuzuncu ve Mukesh Ambani 74 milyar dolarla onuncu en zengin iş insanı oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu