Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elizabeth Warren’ın Servet Vergisi Söylenenden 1 Trilyon Dolar Az Gelir Toplayacak

Elizabeth Warren’ın servet vergisi teklifinin, kampanyanın iddia ettiğinden en az 1 trilyon dolar daha az kazanç elde edeceği söylendi.
Elizabeth Warren’ın Servet Vergisi Söylenenden 1 Trilyon Dolar Az Gelir Toplayacak
Yorum

Pennsylvania Üniversitesi’nin Wharton Okulu tarafından yapılan bir çalışma, Senatör Elizabeth Warren’ın en zengin Amerikalılar için servet vergisi teklifinin, kampanyanın iddia ettiğinden en az 1 trilyon dolar daha az kazanç elde edeceğini gösterdi.

Bu da Warren’ın devlet destekli sağlık bakımı, eğitim ve diğer programları genişletme planları için kilit fon kaynağını muhtemelen zayıflatacağı anlamına geldi. CNBC tarafından görüntülenen rapora göre Warren’ın vergisinin, 2021’de uygulandığı takdirde 10 yıl içinde 2.3 ila 2.7 trilyon dolar elde edeceği belirtildi ki rakam Warren’ın kampanyasının tahmin ettiği 3.75 trilyon doların çok altındaydı.

Başka bir deyişle, Wharton, önerilen servet vergisinin Warren kampanyasının reklamını yaptığı rakamdan 1 ila 1.4 trilyon dolar daha az toplayacağını öngördü.

Wharton Elizabeth Warren Servet Vergisi Penn Wharton Budget Model’den Kent Smetters, “Bu demek oluyor ki aradaki farkla nasıl başa çıkacaklarını bulmaları gerekecek” dedi.

Warren kampanyasının basın sekreter yardımcısı Saloni Sharma; “Bu analiz Elizabeth’in gerçek planlarını incelemiyor, servet vergisindeki güçlü kaçınma önleme tedbirlerini hesaba katmaz ve Elizabeth’in servet vergisi geliri ile yapmaya kararlı olduğu belirli yatırımları analiz etmeye bile çalışmıyor” ifadeleriyle yanıt verdi.

Wharton raporu ayrıca önerilen verginin doğrudan vergiye tabi olmayan aileler için ikincil ekonomik etkilere yol açacağını öne sürdü.

Wharton Elizabeth Warren Servet Vergisi Raporu Bulgularının ekonomideki ortalama saatlik ücretlerin özel sermaye oluşumundaki azalma nedeniyle yüzde 0.8 ila yüzde 2.3 arasında düşeceğini tahmin ettiğini bildirdi. İlaveten verginin ABD ekonomisini 2050 yılına kadar Kongre’nin gelirleri nasıl harcadığına bağlı olarak yüzde 0.9 ila yüzde 2.1 arasında daraltacağını belirtti.

Bu noktada Smetters; “Ne kadar para topladığınız ve ekonomi üzerindeki etkisi arasında temel bir denge var. Bir servet vergisi sadece milyarderleri etkilemez: Herkes üzerinde daha büyük bir etkisi olur çünkü bu milyarderler herkesi istihdam eden şirketlere yatırım yapmaktadır. Onlar sadece diğer milyarderleri istihdam etmiyorlar.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu