Yatırım yapmaya başla!

Yeni Çalışma Olan Ekonomiye Fayda Endeksi’nin İlk Sonuçları Ağustos’ta Açıklanacak

Türkiye ekonomisine en çok fayda sağlayan şirketlerin yer aldığı, Ekonomiye Fayda Endeksi’nin çalışmaları tamamlanmak üzere. İlk sonuçlar ise Ağustos ayında yayımlanacak.
Yeni Çalışma Olan Ekonomiye Fayda Endeksi’nin İlk Sonuçları Ağustos’ta Açıklanacak

Türkiye İtibar Akademisi (TİA) ile Yıldız Üniversitesi (YTÜ) İstatistik Bölümü, bir süredir yeni bir endeks üzerinde çalışıyordu. Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) adındaki raporun tamamlanmak üzere olduğu ve ilk sonuçların Ağustos ayında kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.

EFE sayesinde Türkiye’nin en faydalı şirketlerinin belirlenmesi hedefleniyor.

Türkiye'nin En Faydalı Şirketleriİtibar Group bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye İtibar Akademisi (TİA) ile YTÜ’nün ortak çalışması olan EFE hakkında bilgi veren TİA Başkanı Ertan Acar, kurum ve markaların ülkeye sağladıkları faydaları baz alan yeni alt detayların ortaya çıktığını söyledi.

“Türkiye İtibar Endeksi ile kurum ve markaların algı izlerinin bir bakıma röntgen ve kan tahlilini elde ediyoruz. EFE ile bu kez MR’ını da görmüş olacağız.” diyen Acar, elde edilen veriler ile kurum ve markaların ülke ekonomisine ve topluma ne kadar faydalı olduklarının, detaylarla birlikte gözler önüne serileceğini açıkladı.

EFE çalışması hazırlanırken yaklaşık 12 bin kişiyle, 120 bin dakikaya ulaşan telefon görüşmesi yapıldı.

TİA Başkanı Ertan Acar26 bölge ve 72 ilde yapılan çalışma Bilgisayar Destekli Telefon ile Arama Yöntemi kullanılarak (CATI) ile sağlandı. Binlerce kişinin fikri ve görüşleri alınarak hazırlanan çalışma Türkiye’nin örneklemi olarak kabul ediliyor. Ülke ekonomisine en çok yararı olan 25 marka ve kurum ile 30 farklı sektörde faaliyet gösteren kurumların algı derinliklerinin ölçüldüğü açıklandı.

İlk sonuçlarının Ağustos ayında açıklanacağı EFE sonuçlarını satın almak isteyen şirketler veya markaların ön kayıt işlemlerine başladığı belirtildi.

EFE Sonuçları Ağustos'taYTÜ Öğretim Üyesi Dr. Ömer Bilen, ankette bir ana ve üç alt başlık olmak üzere, toplamda 17 farklı soru sorulduğunu belitti. Söz konusu kategorilerin endeks içerisindeki ağırlığının ise analitik hiyerarşi prosesi kullanılarak belirlendiğini açıkladı. EFE’nin 3 alt endeksten oluştuğunu söyleyen Bilen, bunları;

  • Marka veya kurumun yönetimsel performansının kamuoyunda tesis ettiği fayda algısı,
  • Ürün performansının oluşturduğu fayda algısı,
  • Topluma kattığı değer veya ürettiği projeler neticesinde zihinlerde kazıdığı fayda algısı şeklinde sıraladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum