Paylaşım

Ekonomistler, TCMB’nin 2016 Eylül’de Faiz İndirimine Devam Etmesini Bekliyor


 

Yurt içi piyasalar, bugün sonuçlanacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayı toplantısına odaklanmış durumdalar. TCMB toplantısı öncesi beklentiler ve anket sonuçları haberimizde;

Yurt içi piyasaların merakla bekledikleri TCMB’nin Eylül ayı toplantısı bugün öğleden sonra sonuçlanacak. Toplantı öncesi merak edilen en önemli konu ise TCMB’nin bu ayki toplantısında da faiz artırımına gidip gitmeyeceği. 15 Temmuz darbe girişimi ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının negatif söylemleri, yurt içi piyasaların sert dalgalanmalar yaşamasına neden olmuştu. Ancak TCMB, yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen sıkı duruşundan ödün vermemiş ve faiz indirimine devam etmişti.

15 Ekonomist, faizin üst koridorunda indirim bekliyor

AA Finans, TCMB’nin bugün gerçekleşecek Eylül ayı toplantısı öncesi 15 ekonomistin katıldığı bir anket düzenlendi. Ankete katılan ekonomistlerin tamamı, marjinal fonlama oranında yani faiz koridorunun üst bandında indirim bekliyorlar. Ankete katılan 14 ekonomist; faizin üst koridorunda 25 baz puan indirim beklediğini belirtirken, ankete katılan 1 ekonomist ise 50 baz puan indirimin görülebileceğini dile getiriyor.

Yurt içi piyasalar TCMB’nin Eylül toplantısı öncesi nasıl seyrediyor?

Yurt içi piyasalar, güne oldukça hareketli başladılar. Yurt içi piyasaların bugünkü işlemlere hareketli bir başlangıç gerçekleştirmesindeki neden ise geçen gün sonuçlanan FED toplantısı oldu. Dolar/TL haftanın dördüncü işlem gününde yönünü aşağıya doğru çevirdi ve 2,95 seviyesinin altına kadar geriledi. Borsa İstanbul ise güne sert yükselişle başlangıç gerçekleştirdi. Borsa İstanbul, haftanın dördüncü işlem gününe yüzde 1,21 yükselişle 78,856 puan seviyesinden başladı. Analistler yaptıkları değerlendirmelerde; TCMB tarafından gelecek olası faiz indirimiyle, Borsa İstanbul’da 79,000 seviyesinin üzerinin test edilebileceğini ve Dolar/TL’de düşüşlerin görülebileceğini dile getiriyorlar.

Piyasalar bugün hangi verileri takip edecek?

Hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalar, bugün oldukça hareketli saatler yaşayacak. Bilindiği üzere geçen gün FED ve BOJ toplantısı sonuçlanmış ve piyasalarda hareketlilik başlamıştı. Gün içerisinde ise oldukça önemli veriler açıklanacak. Bu verilerden öne çıkanları ise şöyle;

  • 10.00 Türkiye, Eylül ayı tüketici güven endeksi
  • 14.00 TCMB’nin Eylül ayı faiz kararı
  • 14.30 TCMB’nin haftalık para ve banka istatistikleri
  • 15.30 ABD’de haftalık işsizlik başvuruları
  • 17.00 ABD’de Ağustos ayına ilişkin ikinci el konut satışları
  • 17.00 Avro Bölgesi, Eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksi
Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın