Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Düşüş Eğilimi Süren Dolar/TL 5,64’lerde Seyrediyor

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrasında düşüşe geçen dolar kuru bu hareketini sürdürüyor. Kur yeni haftanın başlangıcında 5,64 seviyelerinden işlem görüyor.
Düşüş Eğilimi Süren Dolar/TL 5,64’lerde Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 425 baz puanlık faiz indirimine olumlu tepki veren piyasalar, bu hareketini yeni haftaya da taşıdı. Faiz açıklaması sonrasında kur 5,61 liraya kadar geriledi.

Ekonomistler bunu, piyasaların aslında çok daha yüksek bir faiz indirimine hazır olmasına bağlayarak, bu beklentinin kurda yükselişe sebep olmadığını söyledi. Geçtiğimiz hafta 5,66 seviyesinden kapanan Dolar/TL, şu dakikalarda 5,64’lerde seyrediyor.

Haftaya 5,66 lira civarından başlayan dolar kuru düşüş eğilimini sürdürüyor.

29 Temmuz DolarMerkez Bankası’nı faiz indirimi sonrasında 5,77’ye sıçrayan dolar, daha sonra kademeli bir şekilde geriledi. Piyasanın büyük miktarda faiz indirimine önceden kendini hazırlamasıyla birlikte düşüş eğilimini sürdürüyor. Saat 10:30 itibarıyla 5,6457 liradan işlem görüyor. Türk lirası dolar karşısında en iyi performans gösteren beşinci ülke parası konumunda.

Uzmanlar kurun hareketinde Çarşamba günü açıklanacak FED faiz kararının belirleyici olacağını düşünüyor. Atlas Portföy Genel Müdür Yardımcısı Cem Şekerci, 25 baz puan indirim beklediğini, ancak 50 bp’nin piyasalar için daha olumlu olacağını söyledi. Beklenenin aksine bir sürpriz yapıp indirim kararı almaması durumunda ise kurda daha geniş aralıkta hareketin izleneceğini yorumladı.

USD/TRY paritesi için 5,61 ve 5,63 aralığı destek, 5,65 ve 5,68 aralığı psikolojik direnç seviyeleri olarak izleniyor.

USD/TRY Destek-DirençGCM Yatırım tarafından yollanan notta, kurun seyri için Çarşamba gününün çok önemli olduğu, 5,73’ün altında kalmaya çalıştığı, öte yandan 5,5880 seviyesinin aşağı yönde hareket için bir bariyer olduğu söylendi. Bu nedenle daha net bir tahminde bulunmak için 5,58 – 5,73 bandının dışında bir hareket olması gerektiği aktarıldı.

Tacirler Yatırım analistleri ise Türk lirasının diğer birçok gelişen ülke parasından daha iyi performans gösterdiğini, ancak pozitif ayrışmanın bir miktar etkisini yitirdiğini söyledi. Kurun mevcut geri çekilmelerde 5,50’ye kadar gerileyeceği aktarıldı. İntegral Yatırım’ın kur tahminleri ise destekte; 5.65 / 5.60 / 5.58, dirençte; 5.72 / 5.75 / 5.81 seviyeleri olarak belirtildi.

Yen, bu hafta başlayacak ticaret görüşmeleri öncesinde tüm G-10 paraları karşısında düşüş gösterdi.

USD/JPY ParitesiCuma günü kapanışı iki haftanın en yüksek seviyesinden yapan USD/JPY paritesi, TSİ 10:52’de 108.66 seviyesinden işlem görüyor. Gaitame.Com Research Institute genel müdürü Takuya Kanda, yatırımcıların ticaret müzakereleri öncesinde pozisyon kapattığını, 109 bin puana yaklaşan parite üzerinde satış baskısı olduğunu ifade etti.

Salı günü ABD ve Çin temsilcileri Şanghay’da bir görüşme yapacak. Her ne kadar müzakerelerin seyri açısından önemli olsa da her iki tarafın taviz vereceğine dair bir sinyal alınmaması sebebiyle, görüşmeler için dönüm noktası olmadığı yorumlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu