Yatırım yapmaya başla!

Rekor Seviyede Düşen Hint Rupisine Merkez Bankası Müdahale Etmeyecek!

Hint rupisi bu yılın en kötü performans gösteren para birimleri arasında yer alırken Merkez Bankası’nın onu kurtarması beklenmiyor. Detaylar aşağıda;
Rekor Seviyede Düşen Hint Rupisine Merkez Bankası Müdahale Etmeyecek!

Hint rupisi 2018’de rekor düşüşler kaydederken, analistlerin para birimi ve ülke ekonomisi hakkındaki yorumları dikkat çekti. Buna göre analistler Asya’nın en büyük üçüncü ekonomisinin bu hafta yapılacak bir Merkez Bankası toplantısında faiz oranını 25 baz puan artırmasını bekleseler de uzmanlar tek oranlı bir artırımın zayıflamış rupiyi destekleyemeyeceğini dile getirdi. Çünkü onlar, yavaşlayan büyümeyi ve yükselen enflasyonu önlemek için Hindistan’ın para politikasında orta yolu bulmanın gerekliliğine inanıyordu.

Yılın en kötü performans gösteren para birimleri arasındaki Hint rupisi düşüşünün, Hindistan Merkez Bankası faiz oranlarını artırsa bile durmayacağı söylendi.

Hindistan Merkez Bankası Faiz Artırımı YapmayacakUzmanların bu hafta gerçekleştirilmesi beklenen toplantıda, Hindistan Merkez Bankası’nın gösterge faiz oranını 25 baz puan artırmasını, yıl sonuna kadar yeniden artırıma gitmesini hatta gelecek sene de oranın artmasını bekledikleri aktarıldı. Ne var ki bir faiz artırımının normalde bir para birimini desteklemesi beklenirken Hollanda merkezli ING’nin araştırma başkan yardımcısı Prakash Sakpal’a göre Hint rupisindeki düşüş devam edecek.

“Beklendiği gibi 25 baz puanlık artış yapılsa bile bu para birimine yardım etmeyecek” diyen Sakpal, Hindistan Merkez Bankası’nın daha çok şey yapması gerekeceğini söyledi.

Hindistan Merkez Bnakası 25 Baz Puanlık Artış Yapsa Bile Hint Rupisi DüşecekAncak bunun hedef enflasyon ve finansal sektördeki strese bağlı olarak pek mümkün görünmediğini de vurguladı. Dolar karşısında 73 Hint rupisine kadar düşen para birimi bu yıl dolar karşısında % 14’ten fazla düşüş gösterdi. Ve bu düşüşler Hint rupisini, Endonezya rupisi ve Filipin pezosu ile birlikte bölgedeki en kötü performans gösteren para birimleri arasına yerleştirdi. Bu noktada Hint rupisindeki değer kaybının yükselen petrol fiyatlarına ve artan cari işlem açığına bağlı olduğu hatırlatıldı.

Uzmanlar, Türkiye ile Arjantin’deki ekonomik sıkıntıları takip eden gelişen para birimlerinde ortaya çıkan küresel endişelerin de yatırımcı duyarlılığını etkilediğini savundu.

Hint Rupisi Rekor Seviyelere Düşerken Merkez Bankası’nın Para Birimini Kurtarması Beklenmiyor!ANZekonomisti Shashank Mendiratta da konuyla ilgili; “daha yüksek faiz oranları yardımcı olabilir, fakat tek seferlik bir artırım yeterli olmayacaktır, Endonezya’da olduğu gibi bir dizi faiz artırımı gerektirecektir” yorumunu yaptı.

Ayrıca Mendiratta, mevcut enflasyon düzeyinin RBI’nın oranlarını yükseltmek için yeterince zorlayıcı olmayacağını belirterek; “daha yüksek petrol fiyatları ve zayıf bir rupinin birleşimi enflasyon yolunda endişelere yol açsa da son dönemde yapılan yumuşak okumalar Hindistan Merkez Bankası’nın bekleyip izlemek için yeterince güçlü olduğunu gösteriyor.

Faiz oranlarını artırarak Hint rupisini stabilize etme ihtimali, fazla yüksek görünmüyor” dedi. ING’den Sakpal da Hindistan Merkez Bankası’nın yavaş büyümeyi ve yüksek enflasyonu önlemek için uygun bir denge politikası kurmak zorunda kalacağını, bu nedenle Hint rupisinin kısa vadede bulunduğu düşük konumdan çıkmasını beklemediğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum