Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Ticaret Örgütü Küresel Mal Ticaretinin Gerileyebileceği Konusunda Uyardı!

Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) yayımladığı rapora göre ticaret savaşının negatif etkileri ve artmayı sürdüren tarifeler küresel mal ticareti büyümesini olumsuz etkileyecek.
Dünya Ticaret Örgütü Küresel Mal Ticaretinin Gerileyebileceği Konusunda Uyardı!
Yorum

İsviçre merkezli Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından bu yılın Kasım ayına ilişkin “Küresel Mal Ticaret Barometresi Raporu” yayımlandı. Buna göre ticaret gerilimlerinin etkilerini sürdürmeye devam etmesi ve artan tarifeler küresel anlamdaki mal ticaretini negatif etkileyecek.

DTÖ’nün bu yorumuna göre 2019’un dördüncü çeyreğinde küresel mal ticaretinin kaydettiği büyümede küresel piyasaları etkisi altına alan bazı olumsuz durumların etkilerini görmek mümkün olabilir.

Yayımlanan rapor, ticaret gerilimlerinin azalmak yerine her gün biraz daha artıyor oluşunun ana sektörler üzerinde baskı yarattığını söylüyor. Diğer taraftan uygulanan tarifelerdeki artış olması mal ticaretinde büyüme trendinin hedeflenen seviyenin altında kalabileceğini düşündürüyor.

DTÖ’nün raporu mal ticaretinin 2019’un ikinci çeyreğinde %0,2 oranında büyüdüğünü bildirdi. 2018’in aynı dönemindeki büyüme oranının ise %3,5 seviyesinde olduğu anımsatıldı.

Mal Ticareti %0,2 BüyüdüDTÖ, küresel mal ticaretinin 2018 yılında %3 büyüme kaydedeceğini tahmin ederken, 2019 yılındaki büyüme seviyesinin %1,2 olacağını öngördü. 2020 yılına ilişkin küresel mal ticareti büyümesi tahminini %2,7’de tuttu.

Kurumun raporunda dünya ticaretiyle ilgili farklı kriterler dikkate alınarak hesaplanan birleşik göstergelerden bazılarının Ağustos ayında yapılan son incelemelerden bu yana daha istikrarlı bir duruş sergilediği belirtildi. DTÖ’nün bu izlenimleri, raporda yer alan “Bazı göstergelerde, ana sektörlerde yükselen ticaret gerilimleri ve artan tarifeleri yansıtan aşağı yönlü bir seyir izliyor.” ifadeleriyle belirtildi.

Raporda bazı sektörlerdeki mal ticaretinin arttığı bilgisine yer verilirken, bazılarında görülen artışa işaret edildi.

Bazı Sektörlerde Mal Ticareti ArttıKüresel mal ticaretindeki büyümenin hava taşımacılığı, elektronik bileşenler ve hammadde alanlarında trendin altında kalarak kötüye gideceği tahminine yer verildi. Bunun yanında otomotiv ürünleri satışı ile konteyner taşımacılığı alanındaki büyümenin güçleneceği belirtildi.

Küresel mal ticaretindeki her türlü gelişme, Türkiye’nin ihracat performansının bu duruma bağlı olarak hareket etmesi sebebiyle büyük önem taşıyor. Bu sebeple DTÖ’nün raporunda belirttiği şekilde bir durum gerçekleşirse, Türkiye’nin diğer ülkelerle olan ticari ilişkilerinin bundan etkilenmemesi mümkün görünmüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu