Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Draghi Hükümeti Umutları İtalya’nın 10 Yıllık Tahvil Getirilerini Düşürdü

İtalya hükümetini kurma görevinin Draghi'ye verilmesinin ardından bugün 10 yıllık tahvil getirisi rekor düşük seviyeye geriledi.
Draghi Hükümeti Umutları İtalya’nın 10 Yıllık Tahvil Getirilerini Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

İtalya’nın 10 yıllık tahvil getirisi bugün yeni rekor düşük seviyeye geriledi. Alman tahvil getirileriyle izlenen farkı ise Mario Draghi’nin İtalyan Başbakanı olarak göreve başlayacak gibi görünmesiyle 2015’in başından bu yana en düşük seviyesine indi.

İtalya için belirtilen borçlanma maliyetleri, Şubat ayının başından beri 20 baz puan düşerken, devam etmesi durumun Eylül’den beri en büyük aylık düşüş olması bekleniyor.
İtalya 10 Yıllık Tahvil Getirisi %0,449
Grafik: MarketWatch

Eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, geçen hafta İtalyan hükümetini kurması için görevlendirildi. Bugün ise neredeyse tüm siyasi partilerin onayını almış durumda. Bu kapsamda Draghi’nin bugün Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya bakanlar listesini sunması bekleniyor. Önümüzdeki hafta ise parlamentoda politika programını açıklaması tahmin ediliyor.

Draghi’nin geçen hafta yeni bir hükümet kurmasının istendiği tarihten bu yana sert düşüş kaydeden 10 yıllık İtalyan tahvilleri %0,426 ile tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı. Bugün ise 1,8 baz puan düşüşle %0,442 seviyesinde bulunuyor. Yakından takip edilen 10 yıllık İtalyan/ Alman getiri farkı ise 2015 yılından bu yana görülen en düşük seviyesine dokundu. Bu ay 26 baz puan daraldıktan sonra 90 baz puan civarında işlem gördü.

30 yıllık tahvil getirisi ise günde 3 baz puan düşüşle %1,384 ile tüm zamanların en düşük seviyesi olan %1,37’ye kadar geriledi.
İtalya 30 Yıllık Tahvil Getirisi %1,359
Grafik: MarketWatch

Alman tahvil getirisiyle arasındaki fark da 135 baz puan civarındayken, 2016’dan bu yana görülen en düşük seviyesine yakın bulunuyor. Saxo Bank sabit gelir stratejisti Althea Spinozzi, “İtalyan ve Alman tahvil getirileri arasındaki 30 yıllık farkın önümüzdeki birkaç hafta içinde 120 baz puanın altına düştüğünü görüyoruz. Yaygın sıkışma, 2009’un sonunda olduğu gibi 10 ve 30 yıllık spreadler arasındaki fark dengelenene kadar devam edecek,” ifadelerini kullandı.

İtalya’nın borcunu tutma riskinin azaldığını yansıtan Roma, dün Aralık 2017’den bu yana en düşük seviyesine ulaştıktan sonra İspanya ile yaklaşık 30 baz puanlık bir düşüş gerçekleştirdi. Borçlanma maliyetlerindeki keskin düşüş, İtalya’nın ultra uzun borç ihraç etmek için elverişli zeminden yararlanabileceği yönündeki piyasa spekülasyonlarını da körükledi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis bugün yaptığı açıklamada, Draghi liderliğindeki bir hükümetin Kurtarma Fonu’ndan gelen fonların hızla serbest bırakılması için kalan adımları başarıyla tamamlayacağından emin olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu