Yatırım yapmaya başla!

Döviz Kurlarıyla İlgili Yalan Haber Yayanlara Karşı İnceleme Başlatıldı

Döviz kurlarının tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydederek başladığı haftaya, birçok kurumdan gelen açıklamalarla başlandı. Yalan haberleri hedef alan açıklamalar haberimizde;
Döviz Kurlarıyla İlgili Yalan Haber Yayanlara Karşı İnceleme Başlatıldı

Ekonomik savaşın iyice şiddetlendiği yeni haftaya dolar 7, Euro 8 ve sterlin 9 liranın üzerinden başlangıç yaptı. Piyasalar fazlasıyla hareketliyken bilgi kirliği de had safhaya çıktı. Ayrıca yalan haberler ve manipülatif hamleler de gelmeye devam ediyor. SPK, MASAK ve BTK yalan haberlerle ilgili açıklamalar yayınlıyorlar. Kurumlar bu kişi veya kişiler hakkında yasal işlem başlatılacağı duyurusunda bulunuyorlar.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise ekonomik güvenliği tehdit edecek eylemlerde bulunanlar için soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Soruşturma Başlattı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada; sosyal barışı, iç huzuru ve ekonomik güvenliği hedef alan ekonomik saldırılara Türk Ceza Kanunu, Bankacılık Kanunu, SPK Mevzuatı ve ilgili kanun maddeleri uyarınca soruşturma başlatıldığı söylendi. Bu maksatla hazırlanan her türlü yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayının incelendiği belirtildi. Operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile birlikte ekonomik güvenliği tehdit edecek kişiler için soruşturma başlatılacağı söylendi.

SPK ise halka açık banka ve şirketler hakkında yalan haber ve açıklama yapanlar, yayanlar için yasal işlem başlatılacağını belirtti.

SPK Yasal İşlem Başlattı

SPK tarafından yapılan duyuruda, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun “piyasa dolandırıcılığı” başlıklı 107. maddesinin ikinci fıkrasına atıfta bulunuldu ve manipülasyon tanımı yinelendi. Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan bilgi, haber, söylenti çıkaran ve bunları yayan kişilere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası uygulanacağı açıklandı.

MASAK ise ekonomiyle ilgili manipülatif haber yapanlarla ilgili inceleme başlattıkları açıklamasında bulundu.

MASAK Yasal İnceleme Başlatacak

Hazine ve Maliye Başkanı Berat Albayrak tarafından dün gece gelen açıklanmada yalan ve yanlış haberlerle ilgili yasal işlem başlatılacağı dile getirildi. Albayrak, “mevduatlara el konulmayacak. Hesaplardaki dövizler TL’ye döndürülmeyecek. Ama bu dedikoduları ve yalanları ortaya atanlarla hukuki mücadele sonuna kadar yürütülecek. Yasal işlem başlatılacak,” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından; sosyal medyada yapılan paylaşımların, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca takip edildiği açıklandı. Açıklamada; “Sosyal medya üzerinden dolar kur yükselişini provoke edici ve algı oluşturacak şekilde 07 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla paylaşım yapan 346 sosyal medya hesabı tespit edilmiş, konu ile ilgili adli tahkikata başlanmıştır,” ifadeleri kullanıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum