Paylaşım

Döviz Kurlarındaki Artış Vergi Gelirlerini %24 Yükseltti


 

Döviz kurlarındaki artış KDV ve ÖTV vergilerini yükseltirken, bu durum bütçe açığının 20.2 milyar lira düzeyinde kalmasını sağladı.

Son dönemde cari açıktaki bozulma, yüksek enflasyon, dış ülkelerle yaşanan diplomatik ilişkilerin yarattığı jeopolitik gerilim gibi birçok makro etken, TL’nin diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine sebep oldu. Döviz kurlarının art arda rekor kırdığı günlerde, vergi gelirlerinde toplamda %24 artış meydana geldi. Bu sayede bütçe açığı 20.2 milyar lirada kaldı.

Döviz kurundaki yükselişin fiyatlara yansıması sonucu KDV %89 artış gösterdi.

ÖTV’de (Özel Tüketim Vergisi) %22, ithal KDV’de (Katma Değer Vergisi) %32,2 olmak üzere vergi gelirlerinde %24 artış oldu. Dolar Mart ayında 3,80 lira iken, bugün 4,09 liraya yükseldi. Bu durum ise başta ithal ürünler olmak üzere fiyatları artırdı ve satılan mallar üzerinden alınan vergilerde yükseliş görüldü. Söz konusu artışlardan sonra bütçe açığı geçen yılının aynı dönemiyle kıyasla çok fazla değişmedi ve 20.2 milyar lirada kaldı.

2017’nin Mart ayında 19.5 milyar olan bütçe açığı vergilerin %24,2 yükselmesi ile düşürülmüştü.

Vergi gelirlerindeki artışta özellikle KDV ve ÖTV’deki artışla ön plana çıktı. Söz konusu artışlar ekonomide ve iç talepte süren canlılık sebebiyle satılan ürünlerin artışından daha çok kurdaki yükselişe bağlanıyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse, araç satışları Mart ayında sadece %5,5 artış gösterdi. Ancak ÖTV’deki yükseliş kurdan kaynaklı vergi artışlarının olmasını sağladı. Yine diğer dolaylı vergi olan ÖTV’deki gelişmeler KDV gelirlerindeki artışın büyük oranda kurdan kaynaklandığını gösteriyor.

Mart ayında bütçe giderleri 68.4 milyar lira oldu. Bir önceki ay 82.8 milyar liraydı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yılın ilk çeyreğinde vergi oranlarındaki artışla, gelirlerin 145.8 milyar lira olduğunu, faiz dışı giderlerin %17,6 artışla 165.6 milyar lira olduğunu belirtti. Söz konusu artışlarda özellikle KDV ve ÖTV’nin payı olduğunu söyledi.

Bunların yanında tahakkuk tahsilat oranlarında artış olmasının da gelirleri yükselttiğini ifade etti. Üç aylık dönemde bütçe gelirleri %15,7 artışla 167.4 milyar liraya, giderler %17,7 artışla 187.9 milyar liraya çıktı. Ağbal, 2018 yılının ilk çeyreğinde, ÖTV gelirinin %13,4, KDV’nin %20,3 ve ithal KDV’nin %21,4 artış gösterdiğini belirtti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın