Paylaşım

Döviz Kurları Haftanın Son İşlem Gününe Yatay Başladı


 

Ticaret savaşı ve Suriye geriliminin hafif dinmesi ile piyasalarda sakinlik başladı. Dolar ve Euro güne yatay başlarken, haftayı ekside tamamlamaya yöneldi.

Dün Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın 86. Olağan Genel Kurul’daki konuşması piyasaları biraz rahatlattı. İhtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaştırma yapılabileceği açıklamasının ardından döviz kurları eksiye yöneldi. Dolar güne 4,10, Euro 5,7 seviyesinden başladı.

Dolar dün Merkez’den gelen açıklamalar ve Trump etkisiyle 4,09 seviyelerine inmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye yapılacak olan füze saldırısının tarihi konusunda belirsiz konuşması ve Merkez Bankası Başkanı’nın enflasyonda kayda değer bir düzelme oluncaya kadar sıkı duruşun devam edeceğini, gerekirse de ek sıkılaştırma yapılabileceğini söylemesi doların ateşini biraz söndürdü. Bu sabahki işlemlere 4,10 seviyesinden başlayan kur saat 09:25 itibariyle 4,0964 liradan işlem görüyor.

Dolar fiyatlarındaki son durumu öğrenmek için tıklayın…

Güne 5,07’den başlayan Euro kuru şu dakikalarda 5,0518 seviyesine indi.

Dün ve bugün yurt içinde piyasaları etkileyecek önemli makroekonomik veri bulunmuyor. Bankacılar faiz açısından iç siyasetin, jeopolitik gelişmelerin ve kurdaki hareketlerin izleneceğini belirtiyor. Başbakan Binali Yıldırım‘ın önceki günkü açıklamaları ile piyasada faiz artışı beklentilerinin doğduğu belirtiliyor.

Euro fiyatlarındaki son durumu öğrenmek için tıklayınız…

Yıldırım yaptığı açıklamada; kurdaki hareketin konjonktürel gelişmelerden kaynaklandığını, faiz ve kurda geçici dalgalanmalar olduğunu etkilerinin ise sınırlı olacağını belirtti. Merkez Bankası’nın gündeme hakim olduğunu söyleyen Yıldırım, gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Doların 4,20’ye yaklaşan zirvesi ile Türk lirası 2018’in başından bu yana %8 değer kaybetti.

Lira yılbaşından bu yana gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösteren para oldu. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, fiyat istikrarının temel amacı doğrultusunda ellerindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceklerini ve ihtiyaç halinde de ilave sıkılaştırma yapılacağını belirtti.

ABD doları risk iştahının artmasıyla kazançlarını geri alsa da, haftayı ekside tamamlamaya yöneliyor.

Yatırımcılar ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı endişelerinin azalmasından sonra bu kez Suriye gelişmelerini izlemeye başladı. Dolar, yükselen Hazine tahvil faizlerinden destek buldu. 10 yıllıkların faizi gece boyunca 5 baz puan artarak, Mart ayının sonundan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Dolar/Yen de son bir buçuk ayın en yükseğinde seyrediyor. Deutsche Securities tarafından yapılan açıklamaya göre; dolar ticaret savaşı ve Suriye geriliminin azalmasına rağmen yen karşısında 108 seviyesinin üstüne çıkmakta zorlanacak.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın