Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL 3,11’i Aşarak Tarihi Rekor Kırdı!

Dolar/TL 3,11’i Aşarak Tarihi Rekor Kırdı!

Dolar/TL, geçen haftadan bu yana kademeli olarak yaşadığı değer kazanımlarının ardından, bugünkü işlemlerde tarihi rekorunu kırmayı başardı. Dolar/TL’nin yükselişini incelediğimiz vakit, pek çok unsurun bir araya geldiğini açıkça görmekteyiz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen “not indirimi” kararları, yabancı fonların Türkiye’den çıkış yapmasına neden olmuştu. Ayrıca yurt içinde OHAL’in üç ay süreyle daha uzatılması, Türk lirasının dolar karşısında kayıplar yaşamasına yol açmıştı.

Dolar/TL’nin tarihi rekor kırmasında, yurt dışı etmenler de azımsanamayacak seviyede. Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin her geçen gün artması, doların küresel çapta önemli kazanımlar elde etmesindeki belirleyici husus olarak karşımıza çıkıyor. Dolar/TL’nin kademeli olarak yükselişini etkileyen faktörlere yer verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilir ve detaylı incelemelerde bulunabilirsiniz.

Haftanın dördüncü işlem gününde Dolar/TL’nin kademeli yükselişlerinin ardından, tarihi rekora ulaşmasını sağlayan iki gelişme önümüze çıkmakta. Bunlar; Başbakan Binali Yıldırım’ın “başkanlık sistemi” ile ilgili söylemleri ve FED’in Eylül ayına ilişkin toplantısının tutanakları. Dolar/TL’nin yükselişindeki yurt içi etmen olarak, dün Başbakan Yıldırım’ın başkanlık sistemini ve yeni anayasa çalışmalarını oldukça önemsediklerini belirterek, konuyu kısa sürede meclise taşıyacaklarını açıklamasını gösterebiliriz. Dolar/TL’nin yükselişindeki yurt dışı etmen ise FED’in Eylül ayı toplantısı tutanaklarıydı. Tutanaklarda; bazı FED üyelerinin faiz artırımı istedikleri ve uygun koşullara ulaşıldığını dile getirdikleri görüldü. Böylelikle piyasalarda, FED’in yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik algı artmış oldu. FED’in Eylül ayı toplantısına ilişkin tutanakları detaylı olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından güne 3,08 seviyesinden başlangıç gerçekleştiren Dolar/TL, öğle saatlerine doğru yukarı yönlü bir grafik çizmeye başladı. Yaşadığı değer kazanımlarıyla 3,11 seviyesini aşmayı başaran Dolar/TL, tarihi rekorunu kırmış oldu. Hatırlanacağı üzere geçen günkü işlemlerde Dolar/TL, gün içerisinde yaşadığı değer kazanımlarıyla tarihi zirvesine göz kırpmıştı. Dünkü işlemlerde Dolar/TL paritesinde yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz. Analistler yaptıkları değerlendirmelerde; Dolar/TL’nin hafta içerisinde dalgalı bir seyir izleyeceğini belirterek, yatırımcıları uyarıyorlar. Ayrıca Türk lirası bu yıl, gelişen piyasa kurları arasında Meksika ve Arjantin’in para birimlerinin ardından en fazla değer kaybı yaşayan para oldu. Son bir aya bakıldığında ise gelişen piyasalara oranla Türk lirası, dolar karşısında yüzde 3,84 oranında en fazla gerileyen para birimi oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum