Yatırım yapmaya başla!

Dolar Küresel Piyasalarda Yükseldi, Kur 4,64’ün Üzerine Çıktı

FED'in yıl sonuna kadar iki kez daha faiz artırımı yapacağına yönelik spekülasyonlar, doların yeniden yükselişe geçmesine neden oldu. Dolar kurundan son gelişmeler haberimizde;
Dolar Küresel Piyasalarda Yükseldi, Kur 4,64’ün Üzerine Çıktı

Geçen haftayı sakin sayılacak bir seyirle kapatan dolar kuru, bu haftaya yükselişle başladı. FED’in faiz artırımlarına devam edeceği ve yıl bitmeden iki artırım kararı daha alacağı dile getirilmeye başladı. Dolayısıyla dolar bu söylemlerden güçlendi. Hem önemli para birimleri hem de Türk lirası karşısında yükselişe geçti.

Dolar kuru 4,6042 liradan başlangıç yaptı ve erken işlemlerde en yüksek 4,6412 lirayı gördü.

Dolar 4,6042 Liradan Başladı

Dolar geçen haftanın son işlem gününde ABD Başkanı Donald Trump’ın Dünya Ticaret Örgütü’nden çıkmak istediğine yönelik haberlerle düşüşe geçmişti. Doların düşüşüne neden olan bu haber sonrasında kur, 4,55 liraya kadar gerilemişti. Haftanın kapanışını ise 4,58 civarından yapmıştı. Yeni haftaya FED söylentileri ile 4,6042 liradan başladı.

Dolar Kurundaki Değişimleri Canlı Görmek için Tıklayın!

Yükseliş beklentilerini destekleyen bir eğri çizen dolar, şu dakikalarda yüzde 1,15 oranında artıda 4,6412 lirada seyrediyor.

Dolar Kuru Yükseliş Eğrisi Çiziyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Temmuz’da yeni kabineyi açıklaması bekleniyor. Açıklanacak isimler ve belirsizliğin azalması, dolar kurunu aşağı çekebilir. Bu durumda gerçekleşmesi muhtemel aralık ise 4,50 – 4,55 olarak görülüyor. Daha altında bir seviye görülebilmesi için 4,55 altında kalıcılık sağlanması gerekiyor.

Dolar kuru için önemli verilerden birisi de bu haftanın gündem maddesi olan enflasyon olacak.

Dolar Enflasyon Verisini Bekliyor

Enflasyon verisine dair beklentiler çoktan yayınlanmaya başladı. Dolar için yoğun bir veri haftası bizleri beklerken, enflasyon beklentileri faizleri yüksek tutmaya devam ediyor. Salı günü açıklanacak olan enflasyon verisi için yapılan tahminlere baktığımızda Bloomberg HT’nin anketinde aylık yüzde 1,3, yıllık ise yüzde 13,9 olması bekleniyor.

Döviz piyasası genelinde ise yükselişin hakim olduğu bir hafta başlangıcı olduğu söylenebilir.

Döviz Piyasasında Yükseliş Hakim

En hızlı yükseliş Japon yeninde görülürken, şu tabloda Türk lirasının tüm dövizler karşısında ekside seyrettiği görülüyor. Euro yüzde 0,43 oranında artıda 5,3892 lirada; sterlin yüzde 0,57 artıda 6,0944 lirada; Japon yeni yüzde 0,79 artıda 4,1847 lirada; Rus rublesi ise yüzde 0,26 artıda 0,07341 lirada seyrediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum