Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Yönünü Yukarı Çevirerek Yeniden 5,45 Lira Sınırına Çıktı

Dolar kurunda seçimler öncesinde düzensiz dalgalanma devam ediyor. Müdahalelerle 5,30 liraya kadar geriledikten sonra yeniden 5,45 lira sınırına yükseldi.
Dolar Yönünü Yukarı Çevirerek Yeniden 5,45 Lira Sınırına Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru seçimler öncesinde son işlem haftasında oldukça dalgalı bir seyir izliyor. Geçen hafta Cuma günü ani bir çıkış ile 5,85 liraya kadar yükselen kur, TCMB’den gelen hamlelerle 5,30 liraya kadar gerilemişti. İşlemlerde volatilitenin yüksekliği yatırımcının yön seçmesini zorlaştırıyor.

Dolar kuru dünkü işlemlere 5,3317 liradan veda ettikten sonra Asya piyasalarında güçlenerek 5,4237 liraya kadar yükseldi.

Dolar Asya'da 5,42 GördüAsya piyasalarında en düşük 5,3826 lirayı gören kur, en yüksek 5,4402 liradan alıcı buldu. Yurt içi piyasalara 5,40 lira sınırından giriş yapan kur, daha sonra yükselişini yüzde 2’nin üzerine taşıyarak 5,45 lira sınırından işlem görmeye başladı. TSİ 09:30 itibarıyla yüzde 2,37 oranında artıda 5,4610 liradan işlem gördü.

Kurdaki yükselişin hemen ardından TCMB, vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarttığını duyurdu.

TCMB Swap Limiti DeğişiklikTCMB’nin bankalara gönderdiği yazı ile “Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı (TCMB tarafından spotta döviz alınması, vadede döviz satılması) işlem miktarı döviz ve efektif piyasaları işlem limitlerinin yüzde 30’u ile sınırlandırılmıştır,” dedi.

TCMB daha önceki hamlesinde ise yüzde 10 sınırından yüzde 20’ye çıkarttığının haberini vermişti ve bunun etkisiyle kurda düşüş yaşanmıştı. TCMB’den benzer bir hamle daha gelirken, dün akşam saatlerinde Türkiye Bankalar Birliği bir açıklama yaparak “Türkiye’deki bankaların yurt dışındaki bankalara likidite vermediği iddiası doğru değildir,” demişti.

Türkiye CDS’i 2018 yılının Eylül ayından bu yana görülen en yüksek seviyeleri göstermeye başladı.

Türkiye CDS YükseldiAtılan adımlar ve swap faizlerindeki yükseliş Türk lirasında değer kazancına neden olurken, yabancı yatırımcının elindeki Türk varlıklarını satması ile borsa ve faiz cephesinde sert hareketler yaşandı. Dün yaşanan hareketin yurt dışında swap piyasasında TL likiditesinin tamamen kurumasıyla yabancıların ellerindeki diğer TL varlıklarını satmalarından kaynaklandı.

Belirsizliğin artış gösterdiği ortamda CDS puanının da yükselmesi ile yabancılar ellerindeki varlıkları satarak piyasadan uzaklaşmaya başladılar. Seçim sonrası beklentiler 6 lira seviyeleri olarak açıklanırken, son yaşananlar sonrasında beklentilerde bir miktar kırılma olduğu görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu