Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

YSK Başkanı’nın Açıklamalarıyla Gerileyen Dolar 5,48’e Kadar İndi

Gün içi en yüksek 5,71’i gören dolar kuru YSK Başkanı’ndan gelen İstanbul seçim sonuçlarına yönelik açıklamalarla 5,48'e kadar geriledi. Açılıştan bu yana dalgalı seyreden Dolar/TL’de son durum şöyle…
YSK Başkanı’nın Açıklamalarıyla Gerileyen Dolar 5,48’e Kadar İndi
Son Güncelleme: 
Yorum

Seçim sonuçları birçok ilde netlik kazansa da İstanbul’da süren belirsizlik ortamı piyasaları yön arayışına sevk etti. Sabah saatlerinde 5,71’in üzerine kadar tırmanan dolar kuru, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’in İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğunu açıklamasının ardından 5,48’e kadar geriledi.

Seçim sonrası güne yöne arayışında başlayan dolarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık sonuçlarının etkileri izleniyor.

Dün yapılan yerel seçimlerin sonuçları neredeyse tüm yurtta netleşti. Ancak İstanbul’da durum hala kesinlik kazanmış değil. AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım, henüz sayılmayan sandıkların olduğunu ve 319 bin iptal oy olduğunu savundu. Bazı usulsüzlük ve hatalı giriş gibi durumların olduğunu söyleyen Yıldırım, aradaki farkın 10 katından da fazla geçersiz oy olduğunu belirtti.

Ancak YSK Başkanı Sadi Güven, İstanbul’da CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçimi önde götürdüğünü açıkladı. Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Ekrem İmamoğlu da son yaptığı konuşmada YSK’nın son girişiyle birlikte 4.168.546 oy aldıklarını söyledi. Buna göre en yakın rakibi olan Yıldırım ile aradaki oy farkı 25.158 oldu.

Sabah saatlerinde yukarı yönlü hareket eden dolar kuru, İstanbul başkanlığına yönelik açıklamalarda 5,48’e geriledi.

Gün içi en yüksek 5,7112 liraya kadar tırmanan dolar, YSK Başkanı’nın açıklamaları sonrasında 5,48’i gördü. Saat 18:00’de ise 5,4867 liradan işlem görüyor.

Sadi Güven açıklama yapmadan önce görüş bildiren Ata Yatırım Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş, İstanbul ile ilgili net bir açıklama geldikten sonra piyasaların daha netlik kazanacağını yorumladı. Bunun haricinde önümüzdeki 4,5 yıl boyunca seçim olmamasının da piyasaları olumlu etkileyeceğini savundu.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İstanbul’da sonuçların Binali Yıldırım’ın lehine olduğunu söyledi.

AK Parti’nin deneyimli bir teşkilata sahip olduğunu dile getiren Şenocak, daha önce geçirdikleri 15 seçim içerisinde ilk defa kendi sistemleri ile seçim kurullarındaki sistem arasında bu şekilde bir farkla karşılaştıklarını belirtti. Dün geceden bu yana teşkilatlarının hiç uyumadan, tüm verileri gözden geçirdiklerini anlatan Şenocak, 319 bin 3017 geçersiz oy olduğunu hatırlattı.

İstanbul’da 10 milyon 560 bin 603 seçmenin olduğunu söyleyen Şenocak, sonuçların Binali Yıldırım’ın lehine olduğunu ve tüm kesimleri yasal itiraz süreçleri tamamlanıncaya kadar YSK’nin kesin sonuçlarını olgunlukla beklemeye davet ettiğini ekledi.

Rabobank gelişmekte olan piyasalar FX Stratejisti Piotr Matys hükümetin alacağı her kararın TL üzerinde etkili olacağını aktardı.

Yerel seçimlerin, ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir ortamda Erdoğan’ın başkanlığına yönelik bir referandum olarak yorumlandığını söyleyen Matys, önümüzdeki haftalarda açıklanacak olan yapısal reform paketlerinin piyasaların seyri açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Hükümetin alacağı her kararın şu an kırılgan olan TL üzerinde güçlü etkisi olacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, serbest piyasa ekonomi kurallarından taviz vermeden yapısal reformlarla daha sağlam bir ekonomik mimariyi inşa edeceklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu