Paylaşım
in G+

Dolar Yeni Ekonomi Programı ile Sert Dalgalandı


 

Orta Vadeli Program (Yeni Ekonomi Programı) gelişmelerini takip eden dolardaki dalgalanma genişledi. 6,13'e kadar inen kur yeniden yükselişe geçti.

Saat 11:30 sularında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Orta Vadeli Program detaylarını paylaştı. Adı Yeni Ekonomi Programı olarak değiştirilen 3 yıllık planın detayları, bu haftanın en önemli gündem maddesiydi. Yurt içi piyasalar Albayrak açıklamalarını beklerken pozitif bir seyir izledi. Borsa İstanbul bankacılık hisselerindeki alımların etkisiyle 97 bin puanın üzerine çıktı. Güne 6,24 seviyesinden başlayan dolar, bir ara 6,30’u gördü. Yeni Ekonomi Programı açıklanırken 6,13’e kadar geriledi fakat yönünü yeniden yukarı çevirdi.

Dolar, OVP gelişmeleri ile sert dalgalandı. 6,14’e kadar gerileyen kur, saat 13:00 itibarıyla 6,2602’den işlem görüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2019 – 2021 yılları arasını kapsayan, 3 yıllık iş planının 20 Eylül’de açıklanacağı günler öncesinden duyurulmuştu. Piyasalar bu tarihe odaklanırken, döviz kurlarındaki dalgalanma aralığı genişledi.

Dolar, Albayrak konuşmaya başlarken 6,1340’a kadar indi. Büyüme ve enflasyon beklentilerine değinilen açıklamada; 2018 yılı büyüme beklentisinin %3,8, 2019 yıl için %2,3, 2020 yılı için %3,5 ve 2021 yılı için %5,0 olduğu söylendi. 2019 yılı enflasyon hedefinin %15,9’a çıkarıldığının bildirilmesiyle birlikte dolar yeniden yükselişe geçti.

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, YEP’i olumlu bulduğunu söyledi.

Program detayları üzerinde çalışılmış olduğunun belli olduğunu söyleyen Kibar, önümüzdeki süreçte devletin gelir artırıcı vergilerinin yanında, kaynakların hedef amaçlı kullanılacağını ve özellikle de kamu disiplini anlamında çalışmalar yapılacağının anlaşıldığını belirtti. Enflasyonun düşürülmesinin ve büyümenin artırılmasını, istihdamda içinde bulunduğumuz ekonomik dalgalanmadan en rahat şekilde çıkmayı sağlayacak biçimde planlandığını sözlerine ekledi.

Programın ana hedefinde; enflasyonla mücadele, mali disiplin ve reel sektörün dengelenmesi konuları yer aldı.

Uzmanlar Berat Albayrak’ın açıklamalarında temel olarak sayılan bu konularda çalışmalar yapılacağının sinyalleri alındığını belirtti. Ekonomist Haluk Bürümcekçi; büyüme tahminlerinin beklentilerinden daha düşük bir seviyeden kaldığını söyledi. Bütçe konusundaki alınan tedbirlerde harcamalar ve yatırımlar tarafında önemli kesintiler yapıldığına dikkat çekti.

Piyasaların aklında bir soru işareti olarak yer edinen, bankacılıkta sorunlu kredilerde plan gelip gelmeyeceği konusunun ise YEP’te yer almadığını belirtti. Ünlü&Co. Strateji ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Direktörü Murat Gülkan ise söz konusu programın oldukça gerçekçi olduğu, büyümenin istenilen seviyeden daha düşük tutulmasının iyi bir işaret olduğu yorumunda bulundu.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı