Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL Neden 3.40’ın Üzerine Yükseldi?

Yurt içi piyasaların haftalardır konuştuğu ve ekonomi gündemin en önemli maddesi olarak kabul edilen Dolar/TL’deki yükseliş, haftanın son işlem gününde de devam ediyor. Yatırımcıların akıllarının da bir hayli karışık olduğu bu konjonktür içerisinde, herkesi düşündüren bir takım sorular bulunuyor. Dolar/TL bu denli yükselirken Merkez tarafından müdahale gelebilir mi ve TL, gelişen ülke para birimlerinden neden ayrılıyor? Bu yazımızda tüm soruların cevabını bulacaksınız…
Dolar/TL Neden 3.40’ın Üzerine Yükseldi?

2016’nın son aylarına girdiğimizde hem yatırımcıları hem de vatandaşları en çok ilgilendiren konuların başında, kuşkusuz ekonomi gündeminin yoğunluğu geliyor. Bu yıl Brexit ve ABD Merkez Bankası (FED) desteklerine bağlı olarak güvenli liman olan altından önemli kazançlar elde eden yatırımcılar, ellerindeki birikimleri dövizle değerlendirme yoluna gitmişlerdi. Lakin Dolar/TL’nin bu denli yükseleceği yılın başında söylense, eminim ki herkes bu duruma gülüp geçerdi. Zira Dolar/TL, 2016 yılına 2.92 seviyesinden başlangıç gerçekleştirmiş ve yıl içerisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) gelecek faiz indirimi kararları ile kurdaki gevşemelerin hangi boyutlarda olacağına yönelik tahmin süreçleri başlamıştı.

Hal böyleyken beklenmedik birçok gelişme yaşandı. Yurt içi ve yurt dışı temelli yaşanan hadiseler, Dolar/TL’nin ateşinin yükselmesine ve tarihi rekor seviyelerinin görülmesine sebep oldu. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin olumsuz etkileri ile Türk varlıkları, gelişen ülke varlıklarından negatif yönde ayrışmalar yaşarken 2016 yılının son çeyreği içerisinde görülen FED baskısı ve yurt içi politik gündemin yoğunluğu, tehlike çanlarının duyulmasına neden oluyor. Son haftalarda herkesin gözü, Dolar/TL’nin seyir tablosuna çevrilmiş durumda ve kırılacak olası rekorlar hakkında tahminlerin yürütüldüğü bir süreç yaşanmakta. Bugün yeniden rekor kıran Dolar/TL kuruyla ilgili, hem yatırımcıların hem de vatandaşların akıllarında birçok soru bulunuyor. Bu sorulardan öne çıkanları ise TL’nin gelişen ülke paralarından neden negatif yönde ayrıştığı ve doların Türk lirası karşısında kırdığı rekorlar karşısında TCMB’den bir müdahalenin gelip gelmeyeceği…

TL, Gelişen Ülke Paralarından Neden Negatif Yönde Ayrışıyor?

TL, Gelişen Ülke Paralarından Neden Negatif Yönde Ayrışıyor?Küresel piyasaların bu ay içerisinde tüm dikkatlerini yönelttiği konuların başında kuşkusuz, ABD Başkanlık seçimleri yer almaktaydı. Merakla beklenen seçim inanılmaz bir sürprizin yaşanmasına neden olmuştu. Cumhuriyetçi Parti Adayı Donald Trump ile Demokrat Parti Adayı Hillary Clinton arasında kıyasıya bir kampanya yürütülmüştü. Kritik seçim yarışını kazanmayı başaran ve Beyaz Saray’ın patronu olan taraf ise Cumhuriyetçiler yani ABD’nin en zenginlerinden olan Donald Trump olmuştu. Trump’ın seçimi kazanmasının hemen ardından dolar endeksi, küresel piyasalardaki endişe ortamına bağlı olarak yönünü yukarı doğru çevirmişti. Böylelikle hem gelişen hem de gelişmiş ülke para birimleri, dolar karşısında dibe çekilmeye başlamışlardı. Hatırlanacağı üzere Dolar/TL, o günlerde son 35 yılın en yüksek seviyesine kadar yükselmişti. Detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

ABD seçimlerinin ardından yaklaşık 10 gün sonra, gelişen ülke para birimlerinde yeniden toparlanmalar görülmeye başlamıştı. Trump sonrası küresel piyasaların aşırı tepki vermelerinin ardından oluşan olumlu hava, gelişen ülke para birimlerinin artı yönde grafik çizmelerini sağlamıştı. Lakin Türk lirası, gelişen ülke para birimlerinden negatif yönde ayrışmaya başladı. Türk lirasının gelişen ülke para birimlerinden negatif yönde ayrılmasındaki temel nedene bakıldığında ise karşımıza, yurt içi politikada yaşanan etmenler geliyor. Hatırlanacağı üzere iki gün önceki işlemlerde Dolar/TL, 3.32 seviyesini aşmayı başarmıştı. Ayrıntılara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Türk lirasının gelişmiş ülke para birimlerinden negatif yönde ayrışmasındaki temel unsur olarak karşımıza çıkan politik etmenlere bakıldığında ise yeni anayasa ve başkanlık sürecini görmekteyiz. Rejimin değişeceğine yönelik bilinmezlik ortamı ve yeni anayasanın getireceği hükümlere yönelik endişeler, Türk varlıklarının negatif yönde seyretmelerine neden oluyor.

TCMB Dolara Müdahale Eder mi?

TCMB Dolara Müdahale Eder mi?Dolar/TL’nin son günlerde rekor üzerine rekor kırmasının ardından akıllara gelen diğer bir kritik soru da TCMB’nin dolara müdahale edip etmeyeceği yönünde. Türk lirasının dolar karşısında tarihinin en düşük seviyelerine geldiği süreç içerisinde, yatırımların kritik derecelere kadar azalması da endişenin artmasına neden oluyor. Hükümetin faiz indirimini net bir politika olarak görmesi ve bu süreç içerisinde hem TCMB hem de bankaların faiz indirimlerine gitmesi, yatırımları artırma ve yeterli dövizin ülkeye transferini hayata geçirmeye yönelikti. Ancak mevcut konjonktürün yatırımları bir türlü istenen düzeye ulaştıramadığı ve bu doğrultuda döviz eksiğinin ortaya çıktığı net olarak görüldü. Yatırımcı algısının kuvvetlenmesi adına neler yapılabileceğini değerlendirdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yatırımların eksik kaldığı ve yeterli döviz girdisinin sağlanamadığı süreç içerisinde TCMB’den bir hamlenin gelip gelmeyeceği son günlerde sesli olarak tartışılmaya başlandı. Politika yapıcıların açıklamalarına ve geçmiş hükümet politikalarına baktığımız vakit; TCMB’nin dolara müdahale etmek gibi bir niyetinin olmadığını açıkça görmekteyiz. Kişisel kanaatime göre; TCMB’nin doların ateşini dindirmek yönünde bir hamle gerçekleştirmesi, Türk varlıklarının genel değerini giderek düşürecek ve Türkiye ekonomisinin sağlamlığına yönelik tartışmaların artmasına neden olacaktır…

Bu yazımızda sizler için Dolar/TL cephesinde yaşanan gelişmeleri inceledik. Özellikle ABD seçimlerinin ardından Türk lirasının, gelişen ülke para birimleri karşısında neden negatif yönde ayrıştığını anlamaya çalıştık. Burada açıkça; politika gündemindeki yoğunluğun, maalesef Türkiye ekonomisindeki genel seyirden habersiz oluşturulduğunu gördük. Ayrıca yazımızda, TCMB’nin dolara müdahale edip etmemesi gerektiğini de irdeledik. TCMB’nin dolara yönelik bir müdahalede bulunmasının orta ve uzun vadede Türk varlıkları üzerinde pozitif bir etki yapmayacağı kanısındayım. Zira TCMB’nin olası müdahalesi sonrası, Türkiye ekonomisinin 15 Temmuz sürecinin ardından gösterdiği ihtiyatlı duruşun sekteye uğraması, çok da zor olmayacaktır…Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum