Paylaşım

Dolar/TL FED’in 2016 Kasım Toplantısı Öncesi Nasıl Seyrediyor?


 

Bugün akşam saatlerinde sonuçlanacak olan ABD Merkez Bankası’nın (FED) Kasım toplantısı öncesi yurt içi piyasalar, hangi yönde seyrediyor? Yurt içi piyasaların bugünkü seyri ve merak edilenler haberimizde;

Hem yurt içi hem de yurt dışı piyasaların büyük bir merakla beklediği ABD Merkez Bankası’nın (FED) Kasım toplantısının sonuçlanmasına artık saatler kaldı. FED’in faiz artırımı konusunda izleyeceği yol haritası ve atacağı adımlar, piyasalar açısından büyük bir önem arz ediyor. Zira FED tarafından gelecek olası faiz hamlesi, dolar endeksinin küresel çapta önemli yükselişler göstermesini sağlayabilir ve bu doğrultuda Dolar/TL paritesinde de yeni rekorlar görülebilir. Bu doğrultuda, FED’in bu akşam atacağı adımlar merakla bekleniyor.

FED toplantısının yanı sıra, Dolar/TL paritesi dün akşam saatlerinde Irak sınırına askeri sevkiyat yapıldığı haberlerine bağlı olarak 3.11 seviyesini aşmıştı. Haftanın üçüncü işlem gününde de tırmanışına devam eden Dolar/TL, FED beklentileri ve jeopolitik risk unsurlarına bağlı olarak tırmanışını sürdürmeye devam edebilir. Bugüne 3.1180 seviyesinden başlangıç gerçekleştiren Dolar/TL paritesi, şu saatlerde 3.109 seviyesinde seyrediyor. Euro/TL ise güne yüzde 0.3 oranında yükselişle 3.4517 seviyesinden başlangıç gerçekleştirdi.

Turkish Yatırım FX Yönetmeni Nebil Serkan Zubari, FED toplantısı öncesi yurt içi piyasaların görünümüyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Zubari yaptığı değerlendirmede; FED’in bugün hamle yapmasının beklenmediğini söyledi. Bu toplantıda yalnızca karar metnin yayımlanacağını hatırlatan Zubari, piyasaların bu metne odaklanacaklarını dile getirdi. ABD başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton’a tekrar soruşturma açılması ve Donald Trump’ın bu gelişmeye bağlı olarak zafere yaklaşmasının ardından dengelerin değişmeye başladığını belirten Zubari, mevcut konjonktür içerisinde FED’in bekle ve gör politikası uygulayacağını vurguladı. Son olarak ise Zubari, FED’in faiz artışı sinyali vermesi halinde kurda yukarı yönlü hareketlerin izlenebileceğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın