Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yukarı Yönlü Seyrini Sürdüren Dolar/TL Güne Alıcılı Başlayarak 5.74 Seviyelerini Gördü!

Bugüne hafif alıcılı bir seyirle başlayan dolar/TL, 5.70 üzerinde gezerek yükselişini sürdürüyor.
Yukarı Yönlü Seyrini Sürdüren Dolar/TL Güne Alıcılı Başlayarak 5.74 Seviyelerini Gördü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Salı günü yükselişini hızlandıran dolar kuru, 5,71 üzerine kadar çıkmış ve yine aynı gün 5.7485 ile haftanın en yüksek seviyesine tırmanmıştı. Bu haftanın başından beri Türk lirası dolar karşısında değer kaybederken, dolar bugüne TL karşısında 5.72 civarında hafif alıcılı bir başlangıç yaptı.

Dünkü işlemlerinde genellikle dalgalı bir seyrin hakim olduğu kurda 5,70-5,73 lira aralığı görülmüştü. 5.7138 lira ile günü kapatan dolar/TL’de bugün de yükseliş eğilimi gözlemlendi. Asya piyasalarında sakin bir seyrin hakim olduğu kur en yüksek 5,7292 lirayı gördü. Ardından yurt içi piyasaların açılmasına yakın sert bir yükseliş yakaladı.

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ağustos ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerinin TL varlıkları üzerinde belirleyici rol oynayacağı biliniyor. Söz konusu veriler Temmuz ayında 57.6 seviyesinden 56.5’e gerilemişti. Bugünkü veriler ışığında, Ağustos’ta %3.1 artarak 58.3 seviyesine çıktığı görüldü.

Kademeli bir şekilde yükselen dolar/TL, TSİ 10:32’de 5.7443 liradan alıcı buluyor.

Dolar/TL Kademeli Bir Şekilde YükseliyorTürk lirasına karşı haftaya 5.58 seviyesinin altında başlayan dolar dün 5.70’lere kadar düşmüştü ve kurdaki haftalık yükseliş yaklaşık olarak %2.65 seviyesinde kaydedildi.

Türk lirası 24 gelişen piyasa arasında dolara karşı en fazla değer kaybı yaşayan para birimi oldu ve TL’yi bu konuda Macar forinti ile Hint rupisi izledi. Lira ayrıca Ruble ve rand gibi benzer gelişen piyasa paralarından olumsuz ayrıştı.

Dolar karşısında 4.70 seviyesi hedefiyle bu ay yatırımcılarına TL almaları için tavsiyede bulunan Soc-Gen SA’nın yanında Citigroup Inc. de TL’de Euro karşısında 5.85 hedefiyle uzun pozisyon görmüştü.

Yatırımcılara TL Alımı Tavsiyesinde BulunulduDiğer taraftan piyasalar tarafından dikkatle takip edilen gelişmeler arasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kansas City Fed’in Cuma günü yapılacak olan yıllık Jackson Hole toplantısında vereceği mesajlar bulunuyor.

Powell’ın burada kaydedeceği açıklamalar ABD para politikasının gidişatına yönelik sinyaller verebilir, ayrıca gelişen para piyasaları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Tüm bunlarla birlikte ekonomistler bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan G-7 toplantısında ne gibi gelişmelerin yaşanacağını yakından takip edecek. Söz konusu bu toplantıda küresel ekonomiye ilişkin sorunlar ele alınacak ve sebeple kritik öneme sahip olacak.

Dolar/TL’de yukarı yönlü seyir devam ediyor ve pek çok uzman TL’deki parasal gevşeme korkularıyla satış baskısının mevcut olduğunu öne sürüyor. Fed’in dün yayımlanan toplantı tutanakları dolar kurunda yükselişi beraberinde getirirken, Fed yetkililerinin para politikasında esnek davranması gerçeğini su yüzüne çıkardı. Bankanın bundan sonraki adımları da piyasaları derinden etkileyecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu