Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL ABD ve Türkiye’nin Suriye Anlaşmasıyla Gerilediği 5,80’lerdeki Seyrini Sürdürüyor

Dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararını açıklayacağı yeni haftaya 5,80 liranın hemen altında başladı.
Dolar/TL ABD ve Türkiye’nin Suriye Anlaşmasıyla Gerilediği 5,80’lerdeki Seyrini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geride bıraktığımız haftayı oldukça hareketli geçiren dolar/TL, ABD ve Türkiye arasındaki iplerin iyice gerilmesinden ciddi oranda etkilenmişti. ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarını açıklama sürecinde 5,95 seviyelerine kadar sert yükselen kur, iki ülkenin Suriye konusunda anlaşmaya gitmesiyle birlikte Cuma günü 5,75 seviyelerine kadar gerilemişti.

Önceki haftanın kapanışını 5,7922 lira civarından yapan dolar/TL, yeni haftanın ilk gününe de bu seviyelerden yatay seyirle başladı.

Yeni Haftaya Kapanış Yaptığı Seviyelere Yakın BaşladıBu sabahki işlemlerinde Asya piyasalarında oldukça sakin seyreden dolar/TL yurt içi piyasaların açılmasına yakın hafif geriledi. TSİ 09:26’da 5,7946 liradan alıcı buluyor.

Bazı uzmanlar, dolar/TL’nin 5,7680 liranın üzerinde işlem görmeye devam etmesi durumunda kurda tepki alımlarının yaşanmasını muhtemel görmekle birlikte 5,9760 direncinin görülebileceğini düşünüyor.

Bu hafta yurt içi piyasalar açısından en önemli haber akışını 24 Ekim Perşembe günü açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı kararı oluşturuyor. Piyasalar, faiz kararını ilan edecek olan TCMB’den 100-150 baz puanlık bir indirim beklentisi içinde bulunuyor.

Piyasalar TCMB kararı ile birlikte ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerdeki gelişmeleri de hafta boyunca yakından izleyecek.

ABD-Türkiye Arasındaki İlişkilerCuma günü iki ülke arasında yapılan anlaşma neticesinde Suriye’deki Barış Pınarı Harekatı’na 120 gün ara verilmesinde karar kılınmıştı. Belirlenen süre bu hafta dolacak ve bu durumun getireceği yeni gelişmeler piyasalar açısından yön belirleyici olacak.

Yurt dışı piyasalar ise İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) üyesi olmaktan çıkma planı olarak bilinen Brexit günü yaklaştıkça bu cephedeki gelişmeleri anlık olarak takip ediyor. Cumartesi günü İngiltere’de toplanan Avam Kamarası, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın AB ile uzlaştığı yeni plan için oylamaları ertelemişti.

Bu hafta piyasadaki bir diğer önemli olay ise Perşembe günü faiz kararını açıklayacak olan Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) para politikasına dair izleyeceği yol olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu