Yatırım yapmaya başla!

Dolar Merkez Bankası Öncesi 2 Haftanın En Yükseğinde

Dolar kuru bugün açıklanacak olan faiz kararından önce ateşini yükseltti. Kur, TCMB öncesinde 2 haftanın en yükseğini gördü!
Dolar Merkez Bankası Öncesi  2 Haftanın En Yükseğinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün faiz kararlarını açıklayacak. Piyasalar genel olarak faizlerde herhangi bir değişiklik beklemiyor. Bloomberg anketine katılan 16 kurumun ortak beklentisi de faizlerde bir değişiklik olmayacağı yönünde. TCMB’nin saat 14:00’te açıklayacağı faiz kararları öncesinde ise dolar kuru iki haftanın en yüksek seviyesine çıkarak 3,46’yı gördü.

11 Eylül’de 3,38 seviyesine inerek 9 ayın en düşüğünü gören Dolar/TL, bu sabah 31 Ağustos’tan bu yana geldiği en yüksek seviyeyi gördü.

Dolar kuru Merkez Bankası’nın faiz kararlarını beklerken yükselişe geçti. 12 Eylül’de, Türk lirası gecelik swap faizlerinin %7’nin altında kalmasıyla güçlenen kur 3,44’e çıkmıştı. Dün ise bu sert yükselişini sonlandırarak yeniden 3,42’ye geriledi.

Bugün piyasalar TCMB kararlarını beklerken, JP Morgan da faizlerde bir değişiklik olmasını öngörmüyor.

Yarkın Cebeci tarafından hazırlanan nota göre; Merkez Bankası, enflasyonda belirgin bir düzelme olana kadar sıkı para politikasını devam ettirecek. Bugün gelecek olan açıklamalardan faiz değişikliği beklenmezken, Türk lirasında yukarı yönlü bir hareket olması halinde daha da sıkılaşmaya gidileceğini bildirdi.

Reuters anketine katılan 17 kurum da TCMB’nin faizleri sabit tutacağını düşünüyor.

Ankete katılan kurumların ortak düşüncesine göre; enflasyonda yükselişin belirgin hale gelmesinden bu yana geç likidite penceresi (GLP) faizini para politikasında ana fonlama olarak kullanan Merkez Bankası, piyasaya uyguladığı faizleri, GLP faiz oranını kullanarak belirliyor.

Ağustos verilerine göre enflasyonun yeniden çift haneye çıkması, önümüzdeki süreçlerde de yükselişin devam edeceği kaygısını doğurdu. Ekonomideki büyümenin devam edeceğini düşünen Reuters anketine katılan kurumlar, Merkez Bankası’ndan bugün faiz değişikliği beklemiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum