Yatırım yapmaya başla!

3,74 Seviyesini Test Eden Dolar Kuru Kalıcı Olabilecek mi?

Dolar kuru, hafta ortasında 3,80 seviyesinin üzerini test ettikten sonra ABD para biriminin küresel güç kaybına bağlı olarak düşüşe geçti. Kur, 3,74 seviyelerinde kalıcı olabilecek mi?
3,74 Seviyesini Test Eden Dolar Kuru Kalıcı Olabilecek mi?

Dolar/TL, haftanın son işlem gününde 3,74 seviyesini birkaç kere denedi. Doların küresel alanda güç kaybetmesiyle birlikte TL karşısında da düşüşe geçmesi, 3,80 seviyesinden gerileyerek 3,76 – 3,74 bandında dalgalanmasına neden oldu. Asya piyasalarının ise tatil olması, seviyelerin aynı kalmasına neden oldu.

Dolar, döviz sepeti karşısında 3 yılın en düşük seviyesine geriledi ve TL karşısında 3,74’ü test etmeye başladı.

Dolar 3 Yılın En Düşüğünde

ABD’de beklentileri aşan enflasyon rakamları sonrasında FED’in faiz artırımına gideceğine yönelik beklentileri güçlendirdi. Haberle birlikte dolar kuru, 3,79 seviyesinden 3,83’e kadar yükseldi. Ardından kademeli bir düşüş kaydetmeye başladı ve 3,76 seviyelerine kadar geriledi. EUR/USD paritesinin ise 1,2555 seviyesini geçmesiyle dolardaki düşüş hızlandı.

EUR/USD paritesinin yükselişiyle birlikte Euro’daki yükseliş hızlandı. TL karşısında 4,73’ün üzerine çıkan Euro ile birlikte dolar düştü.

EUR/USD Yükselişi Doları Düşürdü

Şimdi ise doların bu seviyelerde kalıcı olup olmayacağı merak edilmeye başladı. Daha öncede birkaç kere aynı tablo ile karşılaşılması nedeniyle uzmanlar, FED toplantısından çıkacak sonuca odaklanmış durumdalar. FED’in önümüzdeki toplantıda faiz artırımına gitmesiyle birlikte doların kaybettiği gücü geri kazanacağını düşünüyorlar.

Dolardaki düşüşün, ABD’deki bütçe açığına yönelik endişelerin artmasıyla gerçekleştiğini düşünen traderlar da bulunuyor.

ABD Bütçe Açığı Endişeleri Arttı

ABD’de 2018 Şubat ayı genelinde açıklanan verilerin, pek tatmin edici gelmemesi nedeniyle doların güç kaybetmiş olması muhtemel gözüküyor. Bunlara ek olarak küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler, doların düşüşünü hızlandırdı.

“ABD ile normalleşme” söylemlerinin etkisi de dolar kurunun düşüşünü hızlandıran etkenlerden oldu.

ABD ile Normalleşme Süreci

Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson arasında gerçekleşen görüşmelerin ardından dolar kuru yeniden 3,74 seviyesini test etti. Çavuşoğlu, ABD ile ilişkilerin kritik aşamada olduğunu dile getirdi ve ilişkilerin normalleşmesine yönelik işaretler verdi. Tillerson ise “Türkiye ve ABD arasındaki ilişki, son derece derin ve önemli bir ilişki” dedi.

ABD ilişkileri ve jeopolitik riskler ile 2 yıldır kan kaybeden Türk lirası, doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle artışa geçti.

Türk Lirası Risklerle 2 Yıldır Düşüyor

TL’nin değer kazanması ve ABD dolarının küresel alanda güç kaybetmesi, kurun 3,74’ü test etmesini sağladı. Seviyelerin kalıcı olması için Türk lirasını destekleyen gelişmelerin devam etmesi gerekiyor. Doların ise Asya piyasalarındaki tatilin sonlanmasıyla birlikte nasıl bir eğri çizeceği merak ediliyor. Hem ABD’den hem de Avrupa’dan gelecek açıklamalar, dolar kurunun 3,74 seviyelerinde kalıcı olup olmayacağını belirleyecek en önemli etken olarak tanımlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum