Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kapanışı 4 Aya Yakın Sürenin En Düşüğünden Yaptı

Dolar kuru düşüş eğilimini bir miktar daha devam ettirerek haftanın son işlem gününe 5,2851 liradan veda etti. Bu seviye 3,5 ayın en düşük kapanışına işaret etti.
Dolar Kapanışı 4 Aya Yakın Sürenin En Düşüğünden Yaptı

Dolar kuru Brunson krizi ile rekor yükseliş gösterirken, Kasım ayı genelinde düşüş eğilimi kaydetti. Kasım ayına 5,5853 lira seviyelerinden başlangıç yaptıktan sonra kademeli bir düşüş kaydettiği gözleniyor. Hem gündemin sakinliği hem de Türkiye’de dengelenmeye başlayan iç talep gibi etkenlere bağlı olarak 5,30 liranın altına doğru gevşedi. Bu haftanın kapanışında ise 5,2851 lirayı gördü.

Dolar kuru yüzde 0,3 oranında ekside 5,2851 liradan kapanış yaparak Ağustos ayının başından bu yana görülen en düşük kapanışı yaptı.

Dolar 5,2851 Liradan KapandıBirkaç kere 5,30 liranın altını deneyen dolar kuru, yerel piyasanın kapanması ve ABD piyasaları etkisiyle kapanışlarını 5,30 liranın üstünden gerçekleştiriyordu. Bu hafta ise beklenen oldu ve 5,30 liranın altına inilmiş oldu. Beklentilerin olumlu olması da piyasada iyimserliğin en büyük nedenlerinden birisi olarak görülüyor.

Güne 5,3004 liradan başlayan dolar haftanın son işlem gününde en yüksek 5,3121 lirayı görürken, en düşük 5,2619 lirayı kaydetti.

Günün En Yükseği 5,3121 LiraHafta genelinde 5,30 – 5,40 lira bandında dalgalanan dolar kuru; ABD ile ilişkilerin normalleşmesi, TCMB’nin sıkı duruşu, petrol fiyatlarındaki düşüş gibi etkenlere bağlı olarak düşüş eğilimi göstermeye başladı. Türk lirasının değer kazanımları ile 5,30 liranın altında seyretmeye başlayan dolar kurunun, olması gereken seviyelere nihayet eriştiği ifade edilmeye başlandı.

Nomura Stratejisti Henrik Gullberg, Türk lirasının son haftalarda kaydettiği olumlu performansın kısa vadede sürdürülebilir olduğunu söyledi. Aynı zamanda birkaç haftada 5 lira seviyelerine doğru ilerleyebileceğini de kaydetti. Türk lirasının iyi performans göstermesinin nedenlerinden birisinin, enflasyonunun gelecek aylarda ineceği beklentisi olduğunu da ifade etti.

Enflasyonda biraz düşüş görülmesi gerektiğini söyleyen Gullberg, iyileşmenin Türk lirası üzerinde belirleyici olacağını belirtti.

Enflasyon TL Üzerinde BelirleyiciTCMB’nin iletişim politikasının oldukça açık olduğunu da söyleyen Gullberg, “Sıkı para politikası uyguluyor, bu yüzden TL’nin değer kazanması için alan var,” ifadelerini kullandı. Gelişen piyasa para birimleri için beklentilerini de açıklayan Gullberg, 2019 yılının daha iyi bir yıl olacağını dile getirdi.

Gelecek yılın daha iyi olacağını söyleyen Gullberg, ABD ekonomisinde yavaşlama işaretleri olduğuna ve enflasyon beklentilerinin düşüşe geçtiğine dikkat çekti. Buna bağlı olarak “Bu da FED’in iletişim politikasına yansıyor, daha nötr konuşuyorlar, bu durum gelişen ülkeler için olumlu olacaktır,” dedi.

Euro kuru da 6 liranın altından bir kapanış gerçekleştirerek 3 aydan daha fazla sürenin en düşük kapanışını yaptı.

Euro 6 Liranın Altından KapandıEuro kuru dün güne 6,0562 liradan başlangıç yaptıktan sonra bir süre yataya yakın seyretti. Öğle saatlerine yaklaşırken düşüş eğilimi göstermeye başlayan Euro, yüzde 1,1 oranında ekside 5,9939 liradan haftaya veda etti. Günün en yüksek seviyesini 6,0691 lira ile kaydeden Euro, en düşük 5,9756 lirayı gördü.

Döviz piyasasında düşüşler hakim olurken; sterlin yüzde 0,77 ekside 6,7883 liradan, frank yüzde 0,58 ekside 5,3089 liradan, yuan yüzde 0,53 ekside 0,7621 liradan kapanış gerçekleştirdi. En çok düşen döviz kuru ise yüzde 3,42 ile Arjantin pezosu olurken, artıda seyreden kurlar Hint rupisi ve Kazak tengesi oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum