Yatırım yapmaya başla!

Dolar Güne 4,46 Seviyesinden Başladı

Dolar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Londra görüşmelerine ilişkin olumlu mesajları ile düşüşünü hızlandırdı ve güne 4,46'dan başladı.
Dolar Güne 4,46 Seviyesinden Başladı

Dolar, Perşembe gününe 4,46 lira seviyesinden başladı. Merkez Bankası’nın etkin müdahalelerine, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın Londra’da yatırımcılara verdiği güven mesajı da eklenince, dolar rekor yolculuğuna son vermek durumunda kaldı. TL, dolar karşısında son haftaların en iyi kazancına yöneldi.

Döviz kurlarındaki sakin seyir devam ediyor. Dolar güne 4,46, Euro 5,22 liradan başladı.

Dün öğleden önceki işlemlerde de dolar ve Euro sırasıyla 4,48 ve 5,21’e gerilemişti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Londra’daki görüşmelerin verimli geçtiğini ve yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımların ardından dolar 4,45’e, Euro 5,18’e geriledi.

Analistler, Şimşek’in yabancı yatırımcılara sermaye kontrolü olmayacağına yönelik garanti vermesinin olumlu karşılandığını belirtti.

Piyasalar açısından 7 Haziran ve 24 Haziran kritik tarihler olarak öne çıkıyor. 7 Haziran’da Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşecek. En son yapılan 300 baz puanlık artışın ardından, birçok analist kurdaki yükselişin kalıcı bir şekilde sonlandırılması için 7 Haziran’da yeni bir faiz artırımı daha yapılması gerektiğini öngörmüştü.

Diğer kritik tarih olan 24 Haziran’da ise genel seçimler var. Seçimlerin yurt içi piyasalar için risk teşkil edeceği, kurdaki dalgalanmanın devam edeceği tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kur silahının alınan tedbirlerle etkisiz hale getirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) verilen iftar yemeği öncesinde konuşan Erdoğan, yaklaşan seçimi hatırlatarak, Türkiye’yi yasama, yürütme ve yargı olmak üzere her alanda daha ileriye götürmeyi hedeflediklerini belirtti. Önümüzdeki dönemlerde ülkeyi iki kat büyütmeyi hedeflediklerini dile getiren Erdoğan, bu konuda yükselişimizin önünü kesmek için devreye sokulan kur silahının, alınan ve alınacak olan önlemler sayesinde etkisiz hale getirilmesinde kararlı olduklarını ifade etti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise bu yılın Haziran ayında %7,5 büyüme beklediklerini belirtti.

2018 yılında 169 milyar dolar olan ihracat rakamının üzerine çıkmayı hedeflediklerini söyleyen Zeybekci, Türkiye’nin büyümesinde ve çok daha ileriye gitmesinde özel sektörün önemli olduğunu vurguladı. 16 Nisan’dan sonra gelecek olan 24 Haziran seçimleri ile ülkedeki siyasi sistemin yerine oturacağını, “Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır” anlayışı ile siyaset yapılacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum