Yatırım yapmaya başla!

Dolar Trump Etkisiyle Gelişen Ülke Paraları Karşısında Zayıflıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Powell’ı kovacağına dair söylentileri yok etmeye ve piyasalarda güveni artırmaya yönelik çabası doların gelişen ülke para birimleri karşısında güç kaybetmesine sebep oldu.
Dolar Trump Etkisiyle Gelişen Ülke Paraları Karşısında Zayıflıyor

FED’in yılın son toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı yapması ABD cephesinde suların bir türlü durulmamasına sebep oldu. Faiz artışına en başından bu yana sıcak bakmayan, bu kararın akılsızca olduğunu söyleyen ve ABD ekonomisi önündeki en büyük sorunun FED olduğunu belirten Başkan Trump’ın söylemleri hem siyasi hem de ekonomi dengelerinin bozulmasına sebep oluyor.

Trump’ın FED Başkanı Jerome Powell’ı görevden alabileceğine dair çıkan söylentiler, yetkililer tarafından yalanlanıp, yeniden güven ortamı yaratmaya çalışılsa da dolar birçok gelişen ülke para birimi karşısında güç kaybetmeye devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın piyasaları yatıştırma çabası ile birçok gelişen ülke para birimi güçlendi.

Bu yükselişe Hint rupisi ve Malezya ringiti öncülük etti. Dolar Hint rupisi ve Malezya ringiti karşısında %0,1 oranında değer kaybetti. Güney Kore wonu karşısında ise %0,04 oranında geriledi. Başkan Trump Salı günü yaptığı açıklamada Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in çok yetenekli ve akıllı biri olduğunu, kendisinin de ona güvendiğini söyledi.

Trump bu sözlerini Mnuchin’in daha önce yaptığı konuşmalarla yatırımcıları rahatlatmayı başaramaması üzerine sarf etti. Faizlerin çok hızlı bir şekilde artırıldığını söyleyerek FED Başkanı Powell hakkındaki eleştirilerini bir kez daha yineledi.

Güne 5,29 liradan başlayan Dolar/TL, saat 13:29’da 5,2860’a geriledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay bir seyir izlerken, 10 yıllık ABD tahvil faizlerinde 1 baz puanlık bir gerileme görüldü. ANZ Stratejisti Irene Cheung, doların 2019 yılının başında FED’in faiz artışı ve bilanço daraltmasıyla destekleneceğini, yılın ortalarından itibaren de Asya para birimlerinin daha iyi bir performans sergileyeceğini belirtti. 2019 yılının ilk yarısında piyasalarda volatilite bekleyen uzmanlar, yurt içinde döviz kurlarının düşük seviyede seyredeceğini ancak yurt dışlı risklerin izleneceğini yorumladı.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Trump’ın Powell’ı görevden alacağı söylentilerinin çıkması ile ülkenin en büyük altı bankasının üst düzey yöneticileri ile görüşmüştü.

Yapılan acil toplantının amacı piyasalarda yeniden güven ortamı yaratmak ve yatırımcıları sakinleştirmekti. Mnuchin’in bankaların krediler için yeterli likiditesinin olduğunu belirtmesi yatırımcılar nezdinde negatif karşılandı. Çünkü bu açıklamaya kadar likiditenin bir sorun olduğu bilinmiyordu. Tüm bu gelişmeler doların değer kaybetmesine, piyasaların ise tedirginlik yaşamasına sebep oldu. Oanda Asya Pasifik İşlem Müdürü Stephen Innes, bu yaşananların yanıltıcı piyasa faktörleri olduğunu, çünkü aşırı hareketlerin ABD ekonomisinin gerçek durumunu yansıtmadığını yorumladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum