Paylaşım

Dolar FED Öncesi Güçlü Seyrediyor


 

Dünkü haberimizde alınacak FED kararlarından olumlu etkilenen tek varlık aracının dolar olduğundan bahsetmiştik. Yaklaşan FED toplantısı öncesi petrol ve emtiada düşüş olurken, dolar haftalık kazancını koruyor. Detaylar şöyle…

FED‘in 15-16 Aralık tarihleri arasında yapacağı senenin son toplantısında faiz arttırmaya gitme ihtimali gittikçe yükseliyor. Faiz artışının çok canlı bir olasılık olarak görüldüğü toplantı öncesinde dolar, 16 önemli para biriminin 12’si karşısında yükselerek güçlü seyrini koruyor.

Diğer piyasalardan enerji şirketlerinin hisseleri emtia ve petrol fiyatlarıyla düşüş yaşarken, zayıf yen Japon hisse senetlerinde destek verdi. Çin hisse senetleri ise değer kaybetti. ABD ham petrolünün altıncı günde de düşüş göstermesinin etkisiyle hammadde şirketlerinin hisse senetleri değer kaybetti.

Petroldeki düşüşün petrol üreticisi ve gelişen ülke para birimlerinde satışlara neden olduğunu söyleyen Mizuho Bank Ltd. döviz traderı Keisuke Hino, bu durumun önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FED toplantısına kadar değişmeyeceğini sözlerine ekledi. Öte yandan OPEC kararları sonrasında hızla düşüşe geçen petrolün finans piyasalarındaki dalgalanmaya etkisi büyük oldu.

Bugün ABD’de Kasım ayı perakende satışlar ve üretici fiyatları verileri açıklanacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistler bu verilerin güçlü çıkacağı yönünde tahminde bulundu.

ABD’nin 10 önemli para birimi karşısındaki seyrini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yükselişini dördüncü günde de sürdürdü. Dolar karşısında %0.5 kayıp veren yen 122.13 seviyesine geldi. Dolar karşısında değer kaybeden diğer bir para birimi ise yuan oldu. Çin para birimi yuan, dolar karşısında 6.4445 seviyesine indi.

Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Tommy Xie; “Bu hafta kayda değer bir müdahale görmedik ve yatırımcılar Çin Merkez Bankası’nın daha zayıf bir para birimine izin verdiğini düşünüyor. Bununla beraber gelecek haftaki FED toplantısından önce ABD faiz görünümünün daha da somutlaşması ile piyasa geri dönenebilir,” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın