Yatırım yapmaya başla!

Dolar Faiz Kararı Öncesi 4,57’de Seyrediyor

Dolar kuru, Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklayacağı güne 4,54'ten başladı ve erken işlemlerde 4,57'ye yükseldi. Ekonomistlerin faiz tahminleri haberimizde...
Dolar Faiz Kararı Öncesi 4,57’de Seyrediyor

Bugün piyasaların haftalardır beklediği Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararını açıklayacak. Türk lirası için oldukça önemli günün sabahında dolar güne 4,54’ten başlarken, saat 09:20 itibariyle yönünü pozitife çevirerek 4,5709 liraya çıkmış durumda. Aynı dakikalarda Euro ise 5,4022 liradan işlem görüyor.

Analistlerin geneli 50 – 100 baz puan arasında bir faiz artırımı daha gelmesini beklerken, bu durumun ikinci yarıda şirketleri olumsuz etkileyeceği ve karlılık oranını düşüreceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda ülkenin büyümesini de negatif anlamda etkilemiş olacak.

Analistler faiz oranının artırılıp artırılmayacağı konusunda farklı görüşlere sahip.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti Jason Tuvey faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklemiyor. ABN Amro Ekonomisti Nora Neureboom ise en az 150 baz puanlık bir artış olacağını öngörüyor. Dolar faiz kararının açıklayacağı güne 4,54 liradan başladı, fakat daha sonra hafif yükselişe geçti. Dün ise günü düşüşle 4,5552 liradan tamamlamıştı.

Yapılan anketlere göre ekonomistlerin yarısı faiz artışı beklerken, yarısı sabit kalacağını düşünüyor.

22 ekonomistin katıldığı anket göre; 12 kişi %16,50 olan politika faizinde bir değişiklik beklemiyor, 10 ekonomist ise 50 – 100 baz puan arasında bir artış gerçekleşeceğini öngörüyor. Peki, faiz artışı yapılırsa Türk lirasındaki kayıplar tamamen son bulur mu? Analistler bu durumun TL’nin itibarını kazanma konusunda yeterli olmayacağını belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurlar ve faizler üzerinden ekonomimizi sabote etmeye çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin hem gelirlerinde hem de borçlarının ödenmesinde hiçbir sıkıntı olmadığını belirten Erdoğan, makro rakamlar açısından bakıldığında gelişmekte olan ülkelerin çoğundan daha iyi bir tabloya sahip olduğumuzu ifade etti. Döviz varlığının borçları karşılama oranı, bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik oranı, büyüme rakamları ve ekonomi olmak üzere tüm göstergelerin çok iyi bir düzeyde olduğunu da sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum