Paylaşım

Dolar Faiz Artışı Beklentisiyle 3,87’ye Geriledi


 

Yüksek gelen Kasım ayı enflasyon rakamlarından sonra gözler Merkez Bankası'na çevrildi. Piyasadaki faiz artışı beklentisi doları 3,87'nin altına çekti.

Pazartesi günü açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarının piyasa beklentisinin üzerinde gelmesiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artıracağı beklentisi yükseldi. Bir süredir 3,93 bandında ilerleyen dolar kuru dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ve Merkez Bankası’nın etkisiyle 3,89’a gerilemişti. Kur yeni güne ise 3,87 seviyesinden başladı.

Yüksek gelen enflasyon faiz artışı beklentisini güçlendirdi, dün akşama doğru gevşemeye başlayan kur 3,87’ye kadar geriledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir” sözlerinden sonra düşüş görülen dolar kuru aynı hareketini bu sabah da devam ettiriyor. Sabah 08:50’de 3,8725 seviyesinde işlem göre dolar, saat 09:13 itibariyle 3,8683’e kadar inmiş durumda. Aynı dakikalarda Euro/TL 4,5915 ve Sterlin/TL 5,2280 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler Merkez Bankası’ndan gelecek hamlelerin kur üzerinde etki yaratacağını belirtiyor.

Bu arada piyasalar Reza Zarrab davasındaki gelişmeleri de yakından takip ediyor. ABD’de görülen davadaki her gelişme doğrudan kur üzerinde de baskı yaratıyor. Öte yandan Cumartesi günü ABD vergi reformu tasarısının Senato’dan geçmesiyle yükselen dolar, bir sonraki aşamaların izlenmesiyle düşüş yaşıyor. Dolar/Yen vergi tasarısının onaylanmasıyla birlikte iki buçuk haftanın zirvesini görmüştü ancak daha sonra 112.500 seviyesine geriledi. Euro/Dolar ise 1,1866 bandından işlem görüyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve bazı ekonomistler yüksek gelen enflasyonun Aralık ayından itibaren düşüşe geçeceğini söyledi.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasından hemen sonra piyasalarda bir hareketlenme başladı. Analistlerin bazıları uzun vadede karamsar bakarken, bazıları bu aydan sonra iyimser bir tablo izleneceğini düşünüyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de enflasyonun doğrudan gıda fiyatlarından etkilendiğini, Aralık ayından itibaren kalıcı bir düşüş olacağını öngörüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise; Türkiye’nin serbest bir piyasa olduğunu, dileyen herkesin parasını yurt dışına çıkarma hakkı olduğunu söyledi. Ayrıca yurt dışından yatırımcı çekmek kadar, yatırım yapan da bir ülke olduğumuzu sözlerine ekledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın