Yatırım yapmaya başla!

Dolar ve Euro’da Düşüş Hızlanırken Borsa 106 Binin Üzerine Çıktı

Merkez Bankası faizde sadeleşme dönemini, 1 Haziran itibariyle başlatacağını açıkladı. Sadeleşme adımının detaylarının paylaşılmasıyla döviz kurları düştü, borsa yükseldi.
Dolar ve Euro’da Düşüş Hızlanırken Borsa 106 Binin Üzerine Çıktı

Türk lirası haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. Merkez Bankası’nın faizde sadeleşme adımı ile dolar öğleden önceki işlemlerde 4,60’a inerken, daha sonra bu düşüşünü hızlandırarak 4,55 seviyesine kadar indi. Euro da benzer şekilde yönünü eksiye çevirirken, Borsa İstanbul döviz kurlarındaki düşüşün etkisiyle 106 bin puanı aştı.

Merkez Bankası piyasaların uzun zamandır beklediği faizde sadeleşme dönemini 1 Haziran itibariyle başlatıyor.

Yeli ve yabancı birçok analist, Merkez Bankası’nın döviz kurlarındaki rekor seviyeler karşısında sessiz kalması ve bir türlü girişimde bulunmaması konusunda eleştiri yapmıştı. Ancak Merkez Bankası, geçen haftadan bu yana dur durak bilmeden yeni kararlarını paylaştı. Söz konusu kararlar doğrultusunda döviz kurlarında sakinleşme yavaş yavaş kendini gösterirken, son olarak 1 Haziran itibariyle faizde sadeleşme dönemine geçileceği bildirildi.

Dolar sadeleşme mesajının ardından düşüşünü hızlandırarak 4,55’lere kadar geriledi.

Kur saat 14:25 itibariyle 4,5642 liradan işlem görüyor. Euro 5,32, sterlin 6,07 ve Rus rublesi 0,07’ye gerilemiş durumda. Geçen hafta neredeyse 5 lira olmak üzereyken müdahale edilen dolar, Merkez’in 300 baz puanlık faiz artırımı ile 4,54’e gerilemiş ancak daha sonra yerli yatırımcının yoğun ilgisi ile yeniden yükselişe geçmişti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası’nı tüm güçleriyle desteklediklerini ifade etti.

Dün akşam bir iftar yemeği sonrasında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya tarafından verilen sadeleşme mesajının ayrıntıları bugün paylaşıldı. Buna göre söz konusu dönemin başlamasıyla; politika faizinin %16,50, gecelik borç verme faizinin %18 ve geç likidite penceresi bor verme faiz oranının %19,50 civarında olması bekleniyor.

DÖVİZ KURLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Para Politikası Operasyonel Çerçevesine İlişkin Basın Duyurusu başlıklı açıklamada; “Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranları bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla artı eksi 150 baz puanlık bir marj ile belirlenecektir.” denildi. Ekonomi Bakanı Zeybekci, bu adımların hepsinin olumlu olduğunu ve sonuçlarının görüleceğini belirtti.

Fonlamanaın haftalık vadeye kaydırılması için bir haftalık geçiş sürecinin belirlendiği bildirildi.

Söz konusu süreçte ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin mevcut para politikası duruşuyla uyumlu gerçekleşmesi amacıyla, 7 Haziran’a kadar (dahil) gecelik borç verme ve geç likidite penceresi faiz oranlarının %16,5 olarak uygulanacağı bildirildi. Yine karar kapsamında; bankaların ihtiyaç durmaları halinde Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ile BIST bünyesindeki Repo-Ters Repo ve Bankalararası Repor-Ters Repo Pazarlarında Merkez Bankası borç verme faiz oranından borçlanabilecekleri bildirildi.

Borsa İstanbul döviz kurlarındaki düşüşlerden bulduğu destekle 106 bini aştı.

Güne yükselişle başlayan BIST 100 Endeksi, ilk yarıyı %2,81 artışla 106.100 puandan tamamladı. Şu dakikalarda ise 106.136 puana çıkmış durumda. Ekonomistler TCMB’nin sadeleşme adımının Türk lirası varlıkları ve yabancı yatırımcı algısı açısından oldukça pozitif olduğunu belirtti.

Kararın bu kadar hızlı alınacağını beklemediklerini söyleyen ekonomistler, hem piyasa oyuncuları hem de yabancı yatırımcılar açısından öngörülebilir bir politika uygulanacağına işaret ettiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum