Paylaşım

Dolar Endeksi Son 31 Yılın En Kötü Ocak Ayını Geçirdi


 

Dolar, bu akşam açıklanacak olan FED toplantı kararları öncesinde düşüşünü hızlandırdı. Dolar Endeksi, son 31 yılın en kötü Ocak ayını geride bıraktı.

ABD para biriminin 10 önemli ülke parası karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 1987 yılından bu yana en kötü Ocak ayını geçirdi. Bu akşam ABD Merkez Bankası (FED) para politikası toplantısına ilişkin kararlarını açıklayacak. Dolar, FED öncesinde gelişen ülke paraları karşısında kayıplarını genişletti.

88.871 puanda ilerleyen Dolar Endeksi, son olarak 2014 yılında 90 seviyesinin altına inmişti.

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin geçtiğimiz hafta zayıf dolardan endişeli olmadığını belirtmişti. Hemen ardından güçlü doların ülke çıkarları açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Mnuchin, geçen hafta Davos Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, zayıf doların ABD dış ticareti için olumlu olacağını söylemesi tepki toplamıştı. Bunun üzerine niyetinin doları düşürmek olmadığını ve basının bu konuda tek taraflı baktığını dile getirdi.

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusa Sesleniş konuşmasının ardından kayıplarını genişletti.

Akşam saatlerinde açıklanacak olan FED kararlarını bekleyen dolar, Başkan Trump’ın uygulamaya koyacağı politikalara ilişkin işaretler vermesiyle birçok ülke para birimi karşısında zayıfladı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Trump açıklamalarından sonra %0,3 daha düşüş yaşadı.

Dolar/TL 3,75 seviyesinde zayıf seyrederken, Euro/Dolar paritesi 1,2449’dan işlem görüyor.

Dolar, FED Başkanı Janet Yellen’ın ekonomiye dair iyimser mesaj vereceği yönündeki fiyatlamaların dolar cinsinden varlıkları destekleyememesiyle birlikte düşüşünü hızlandırdı. Türk lirası karşısındaki durumuna bakacak olursak, kur güne 3,77’den başladı.

Piyasaların gözü kulağı FED toplantısından çıkacak olan kararlarda. Analistlerin bir kısmı, bu akşamki toplantıdan faiz artırımı beklemiyor. Jerome Powell’in başkanlığında yapılacak olan ilk toplantıdan ise faiz artırım kararı çıkması tahmin ediliyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın