Yatırım yapmaya başla!

Dolar Düştükçe Düşüyor! Peki, Bundan Sonra Doları Ne Bekliyor?

Dolar kuru yeni bir düşüşle güne başladı. Yurt içinde ve yurt dışında açıklanacak önemli veriler öncesinde doların seyri ile ilgili detaylar haberimizde;
Dolar Düştükçe Düşüyor! Peki, Bundan Sonra Doları Ne Bekliyor?

Dolar adeta serbest düşüşe geçti ve her yeni günde biraz daha geriliyor. Dün 3,5310 ile yılın en düşük seviyesini kaydettikten sonra 3,51 liraya kadar gerilemişti. Bugün yeni bir düşük seviye kaydedildi. 3,52 liradan işlem gören dolar, küresel piyasalardaki iyimser havanın etkisiyle sakinleşmiş görünüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Türk lirasını destekleyici hamleleri, dolar kurunun gerilemesindeki en büyük etken olarak görülüyor. Ek olarak küresel piyasalardaki olumlu hava, doları sindirmişe benziyor. Bugün akşam saatlerinde sonlanacak olan FOMC toplantısı ile dikkatleri tamamen üzerine toplamış durumda.

Dolarda Yeni Düşük Seviye Nasıl Geldi?

Dolarda Yeni Düşük Seviye Nasıl Geldi?Dün dolar yerle bir oldu demiştik ve bugüne de yeni bir düşük seviye ile uyandık. Uzun zamandır göremediğimiz düşük seviyeler gerçekleşiyor ve dolar 3,52 liradan işlem görüyor. Dolara bağlı olarak Euro ve sterlin tarafında da düşüşler gözleniyor. Euro, 4 lira seviyelerinden 3,85 lira seviyelerine kadar gerilmiş durumda. Fransa seçimlerine bağlı olarak bu seviyenin daha da düşeceği düşünülüyor.

Merkez Bankası’nın Türk lirasını destekleyici likidite adımları, görevini yerini getiriyor. Buna karşın yurt dışındaki sakin seyir de bu hamleleri destekliyor. Türk lirasının değerlenmeye başlaması ise şirketler kapsamında etkisini gösteriyor.

TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında konuşulduğu üzere sıkılaştırma adımını uyguluyor. Türk lirasındaki değer kazancının tetikleyen unsur da bu oldu zaten. Dün akşam saatlerinde doların 3,5199 seviyesine kadar gerilemesi ise 2016 yılının Aralık ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi.

Uzmanlara Göre Doların Düşüşündeki 3 Neden

Uzmanlara Göre Doların Düşüşündeki 3 NedenDoların tarihi zirveler kaydettikten sonra referandum gerginliğinin geçmesiyle birlikte düşmeye başladı. Peki, tek neden referandumun bitmesi mi? Elbette hayır!

Dolar kurundaki gerilemelerin en büyük nedeni, Türkiye’deki risklerin azalmış olması. Bunu görmek için CDS primlerine bakılabileceği belirtiliyor. Türkiye’nin risk primini açıklayan CDS’ler, 280 seviyelerinden 200 ve altı seviyelere gerilemiş durumda.

Dünya genelinde doların düşüyor olması da yaşanan gerilemenin etkenlerinden birisi. Doların önemli 6 para birimine karşı performansını gösteren endeks, 103 seviyelerine kadar yükselmişti. Şimdi ise 100 seviyesinin altında seyrediyor. Doların dünya genelindeki değer kaybına ek olarak, yurt içinde risklerin azalması, kurdaki düşüşü hızlandırmış durumda.

Etkenlerden birisi de TCMB’nin hamleleri. Merkez Bankası’nın faiz artışı, dolar kurundaki düşüşü etkiledi. % 8 – 9 aralığındaki fonlama faizinden, % 11,80’lik ortalama bir faize gelinmesi, şu anki durumu açıklayacak faktörlerden birisidir. 4 puana yakın faiz artışı ile kur dengelenmeye başladı.

Enflasyon Verisi Beklentiler Düzeyinde Geldi

Enflasyon Verisi Beklentiler Düzeyinde GeldiTÜİK tarafından Nisan ayı enflasyon verisi açıklandı. Nisan’da aylık bazda enflasyon, % 1,31 düzeyinde arttı. Beklentiler ise % 1,3’tü. Yıllık enflasyon ise % 11,87 olarak gerçekleşti. Beklentiler ise % 11,7 oranındaydı.

Bugün yurt içinde izlenen en önemli veri, enflasyon verileri olacak. Yurt dışında ise akşam saatlerinde sonlanacak olan ABD Merkez Bankası FOMC toplantısı izlenecek. FED’in herhangi bir faiz değişikliğine veya artırımına gitmesi beklenmiyor. FED bilançosu ile ilgili değişikliklerin konuşulacağı düşünülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum