Paylaşım

Dolar ABD Verileri Öncesi Yükselişte


 

Gelişmekte olan para birimleri karşısında değer kazanan dolar yükselişini sürdürüyor. Bugün öğle saatlerinde açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verileri öncesinde, kur 3,63 seviyesinden işlem görüyor.

Nisan ayında 3,52 civarında seyreden ve Mayıs’tan bu yana ilk kez 3,60’ı geçen dolar/TL yükselişini sürdürüyor. Küresel piyasalar, Amerika ve Avrupa merkez bankalarından gelen açıklamalar da kur üzerinde etkili oldu. Peki haftanın son işlem gününde dolar kurundaki son durum nedir?

Dolar bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verileri öncesinde yükselişini sürdürüyor. Kur yeni güne 3,63 seviyesinden başladı.

Saat 15:30’da ABD’de tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Piyasaların odağında olan veriler öncesinde dolar kuru yükselişine devam ediyor. Önceki akşam açıklanan FED tutanaklarından destek bulan dolar kuru 3,63 seviyesini geçmişti. Öte yandan AP’nin Türkiye ile müzakerelerinin askıya alınması haberinin ardından 3,64 sınırına kadar dayandı. Dolar saat 10:25 itibariyle 3,6449’dan işlem görüyor.

ABD’de son zamanlarda gelen makroekonomik verilerin beklentilerin üzerinde olması ve artan jeopolitik risk algısı, küresel piyasalarda dolara olan talebin artmasını sağladı.

Dolar gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Güney Afrika randı %2,3 ile dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

Dün 4,18 lira ile tüm zamanların rekorunu kıran Euro, bu bantta ilerlemeye devam ediyor. Euro kuru yeni güne 4,15 liradan başladı.

Perşembe günü açıklanan ABD özel sektör istihdamı beklentinin altında kaldı. 188 bin beklenen istihdam, 155 bin olarak gerçekleşti.

Bugün öğleden sonra açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verileri için beklentiler 177 bin artış olması yönünde.

Küresel piyasaların gözlerini çevirdiği istihdam verileri öncesinde değerlendirme yapan uzmanlar; istihdam rakamlarından ziyade ortalama saatlik ücretlerin önemli olduğunu belirtti. Saatlik ücretlerin aylık %0,3, yıllık %2,6 artış göstermesi tahmin ediliyor. Ek olarak FED’in 2017 yılı içerisinde bir kez daha faiz artışı kararı alıp almayacağı da piyasaların yakından izlediği en önemli konulardan biri.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın