Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalarda S-400 Hareketliliği: Dolar 6,15’i, Euro 6,87’yi Aştı

Dolar 23 Mayıs sabahına yükselişle başlarken, piyasalar ABD ile yaşanan S-400 füze savuma sistemi gerilimiyle, YSK’nın İstanbul seçimlerine yönelik gerekçeli kararını fiyatlıyor.
Piyasalarda S-400 Hareketliliği: Dolar 6,15’i, Euro 6,87’yi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru, ABD ile yaşanan S-400 gerilimiyle 6,16’ya yaklaşırken, Euro bu sabah 6,87’nin üzerinde işlem görüyor. Piyasalar bakanlardan gelen açıklamaları izlerken, Türk lirası bu gelişmelerle baskı altında kalmaya devam ediyor.

Borsa İstanbul dün Mart ayındaki zirveden bu yana %20’den fazla kayıp verdi. Kapanışı 83 bin puanın biraz üzerinden yapan BIST 100 Endeksi ayı piyasasına girerken, Türkiye’nin 50 yıllık CDS primi 500 puanın üzerini gördü.

Dolar/TL, Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle ABD ile ilişkilerin gerilmesinden dolayı 6,16’ya yaklaştı.

23 Mayıs DolarGüne yükselişle başlayan kur saat 10:19 itibarıyla 6,1454 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro kuru ise 6,8653’de seyrediyor. Bu sabah sırasıyla en yüksek 6,1520 ve 6,8740 seviyeleri görüldü. ABD, Haziran ayının ilk haftasına kadar S-400 alımının iptal edilmemesi halinde Türkiye’ye yaptırım sinyali verdi.

Rusya’dan gelen açıklamada ise Türkiye ile anlaşmanın bitmiş olduğu ve ABD’nin Türkiye’ye verdiği ültimatomun kabul edilemez olduğu söylendi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ise kendilerine bu konuda resmi bir açıklama gelmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz başında yapılması beklenen teslimatın daha erken bir tarihe çekilebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanS-400 meselesi aylardır gündemi meşgul eden bir konu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu haftalar önce yaptıkları açıklamalarda, Rusya ile yapılan anlaşmaya bağlı olduklarını söylemişlerdi. Dün de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, anlaşmanın tamamlandığını yineledi.

Ancak ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu toplantısında Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemi alması halinde, F-35 programından çıkarılması çağrısı yapan karar tasarı kabul edildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması durumunda nasıl bir yol izleneceğinin konuşulmadığını ve şu anda herhangi bir aksamanın olmadığını belirtti. F-35’in son derece kapsamlı ve üzerinde mutabakata varılmış bir anlaşma olduğunu, bu anlaşmaya her ülkenin dikkat etmesi gerektiğini aktardı.

Kıran, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ilişkilerinin geleceğine olan güvenlerinin tam olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıranİki ülke liderlerinin stratejik ilişkinin geleceğine yönelik kararlılığa sahip olduğunu dile getiren Kıran, şu an 22 milyar dolar olan ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkarılması hedefinin de bu bağlılığın bir göstergesi olduğunu ifade etti.

S-400 alımı konusunda ABD’nin de hassasiyetlerini dikkate aldıklarını söyleyen Kıran, ABD yönetiminin, Türkiye’nin S-400 konusunda teknik çalışma grubu kurulması teklifine henüz yanıt vermediğini söyledi.

Piyasalar bir yandan da dün açıklanan FED toplantı tutanaklarını ve YSK’nın gerekçeli kararlarını değerlendiriyor.

Yüksek Seçim Kurulu Gerekçeli KararıYüksek Seçim Kurulu, dün akşam saatlerinde İstanbul seçimlerinin iptaline yönelik gerekçeli kararını açıkladı. Toplamda 250 sayfadan oluşan metinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin, 6 Mayıs’ta hangi gerekçelerle iptal edildiği bilgilerine yer verildi. Buna göre ana başlık olarak, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kamu görevlisi olmamaları gösterildi.

USD/TRY Paritesi Anlık Değişimler için Tıklayın

108 sandıkta usulsüzlük yapıldığı ve 706 sandıkta ölü ve zihinsel özürlü seçmenin oy kullandığının tespit edildiği bildirildi. Piyasaların fiyatladığı bir başka gelişme ise yine dün akşam açıklanan FED FOMC toplantı tutanakları oldu. Mayıs ayı toplantısının detaylarının paylaşıldığı tutanaklarda sabırlı yaklaşımın bir süre daha devam edebileceği sinyali alındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu