Yatırım yapmaya başla!

Dolar 5,19’u Aşarken, Kulislerde 5,50 Seviyesi Konuşulmaya Başlandı

Dolar kuru, öğleden sonraki işlemlerde 5,19'u da geçti ve tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Piyasalarda endişe artarken, kur için 5,50 seviyesinin konuşulduğu öğrenildi.
Dolar 5,19’u Aşarken, Kulislerde 5,50 Seviyesi Konuşulmaya Başlandı

Haftaya 5,12 liradan başlayıp, saat 11:00 sularında 5,14’ü aşan dolar yukarı yönlü hareketine hız kesmeden devam ediyor. Türk lirası bugün dolar ve Euro karşısında tarihi dip seviyeleri görürken, döviz kurlarından da yeni rekorlar gelmeye devam ediyor.

ABD ile Türkiye arasında rahip Andrew Brunson davası ile ilgili gelişmelerin yarattığı gerilimin etkisiyle, dolar 5,19’u Euro 6 lirayı aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Dolar yatırımcısını sevindirirken, piyasalarda 5,50 seviyesinin uzak olmadığı yorumlarının yapılmaya başlandığı öğrenildi.

Dolar kuru saat 16:45 civarında 5,1962 ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Türk lirası dolar karşısında günlük bazda %2’ye ulaşan değer kaybı yaşadı. Yılbaşından bu yana %27’ye ulaşan değer kaybı ile diğer gelişmekte olan ülke paralarından negatif yönde ayrıştı. Euro ise aynı dakikalarda 6,0019 ile tarihi zirveyi yeniledi. Saat 17:19 itibarıyla dolar 5,1729, Euro 5,9800’e gevşemiş durumda.

Edinilen bilgiye göre; bir bankacının dolardaki bu hareketin devamı halinde 5,50 seviyesinin görüleceğini söylediği öğrenildi.

Döviz piyasasında bugün yerlilerin satış tarafından çekilmeleri ile hacimsiz piyasada hızlı bir yükseliş olduğu belirtilirken, 5,15 seviyesinde birikmiş görünen opsiyonların yarattığı kaygılarla stop-loss işlemlerinin çalışarak panik alımlarının geldiği söylendi. Dolarda bugünkü gibi yükselişlerin devam etmesi halinde bir sonraki seviyenin 5,50 olabileceği belirtildi.

SEB Gelişmekte olan Piyasalar Baş Stratejisti Per Hammarlund, lirayı desteklemek için çok fazla çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin ekonomik açıdan faiz oranlarını yükseltmek istemeyen bir politika tarzına kilitlenmesinin, TL üzerinde büyük baskı yarattığını belirten Hammarlund, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın TL’yi desteklemek için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Yaz aylarından önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mali açıdan daha ihtiyatlı bir politika sinyali vereceğini düşündüğünü dile getiren Hammarlund, yava ş yavaş bu görüşünü değiştirmeye başladığını dile getirdi. Bu arada az önce yapılan açıklama ile Merkez Bankası rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkanı oranı üst sınırını %45’ten, %40’a düşürdüğünü duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum