Yatırım yapmaya başla!

Dolar 4,60’ta Seyrederken Yabancılar Merkez’den Yeni Bir Faiz Artışı Bekliyor

Dolar 4,60 lira civarındaki dalgalı seyrini sürdürürken, yabancı kurumların çoğu 7 Haziran'da yapılacak olan Merkez Bankası toplantısından yeni bir faiz artışı bekliyor.
Dolar 4,60’ta Seyrederken Yabancılar Merkez’den Yeni Bir Faiz Artışı Bekliyor

Dolar kuru 5 liraya yaklaşan rekor seviyelerden büyük ölçüde uzaklaşmış olsa da yine de tam olarak istenen noktada kalıcı olamadı. Birçok analist Merkez Bankası’nın geçen ay 300 baz puanlık faiz artışı kararını, geç kalınmış bir adım olarak değerlendirdi.

Dolar bu sabah güne 4,59 liradan başlarken, gözler yarın yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. Yabancı kurumların geneli yarınki toplantıdan 50 – 100 baz puan arası bir faiz artışı bekliyor.

JP Morgan, piyasada volatilitenin devam etmesinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası üzerinde para politikasının sıkılaşmasına dair baskı oluşturduğunu belirtti.

Dolar saat 09:45 itibariyle 4,6039 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro ise 5,4057’de seyrediyor. Amerikan bankası JP Morgan, Merkez’den 100 baz puanlık bir artış beklediğini fakat 50 puanlık bir artışın da şaşırtmayacağını bildirdi.

İlk olarak Merkez’in politik belirsizliği çözmesi beklendiğini, ikinci olarak ise seçimlerden sonra politik baskıyla mücadele etmek için, seçim öncesinde mümkün olduğu kadar sıkılaşma uygulaması gerektiği ifade edildi.

Finansal istikrara ilişkin endişelerin yüksek kalması, Morgan Stanley’in 75 baz puanlık bir artış beklemesine yöneltti.

Kurum, Merkez’in korumacı tarafta kalmayı isteyerek, politikada sıkılaşmaya gitmek için 7 Haziran’daki toplantısında en az 75 baz puanlık bir faiz artırımı beklediğini bildirdi. Yapılan açıklamada geçen ay acilen yükseltilen faiz oranlarından sonra bile finansal istikrarın bozulmaya devam ettiği, bu nedenle yeni bir artış beklendiği yorumunda bulunuldu.

ING ekonomistleri 50, Nomura analistleri ise 100 bp faiz artırımı beklediklerini bildirdi.

ING tarafından yapılan açıklamaya göre; 50 baz puanlık bir artış bekleniyor ve Merkez’in bu hafta güven vermesi halinde TL’nin yakın dönemde daha iyi bir performans göstermesi tahmin ediliyor. Bankanın ekonomistlerinden Muhammet Mercan; “Olumsuz enflasyon dinamiklerinin, arz baskılarının ve iç siyaset konusunun, faizleri yakın dönemde kontrol altında tutması olası” yorumunu yaptı.

Nomura International Plc Gelişen Piyasalar Ekonomisti İnan Demir ise yarın yapılacak olan PPK toplantısında haftalık repo faizinin %17,5 seviyesine çekilmesini beklediğini ve faizde 100 baz puanlık bir artırım beklediğini ifade etti.

Commerzbank yakın dönemde küçük politika ayarlarının işe yaramayacağını, yeni hükümetin Merkez’in kararlarına saygı duyma konusunda şüphe duyduklarını dile getirdi.

Bankanın ekonomistlerinden Tatha Ghose, TL’nin bundan sonra değer kazanacağı ihtimali bulunsa bile TÜFE üzerindeki etkisinin somutlaşmasının birkaç ay süreceği ve denge sağlanmadan önce çekirdek enflasyonun %15’lerde seyredeceğini bildirdi.

Son olarak Goldman Sachs’ın Merkez Bankası beklentisine değinecek olursak; diğer kurumlardan farklı olarak faizlerde değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Enflasyonun volatil kalmaya devam edeceği, 2019 yılının sonuna doğru ise tek haneye gerileyeceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum