Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Kurlardaki Düşüş Hızlandı! Dolar 4,48’e, Euro 5,21’e Geriledi

Güne sakin başlayan döviz kurları ilk yarıda düşüşünü hızlandırdı. Dolar 4,48, Euro 5,21 seviyesine indi. Piyasalardaki son durum haberimizde...

Döviz kurları önceki hafta çıktığı rekor seviyelerden büyük ölçüde uzaklaşmış durumda. Merkez Bankası’nın en son açıkladığı faizde sadeleşme kararı ile Türk lirası güçlenmeye başladı. Dün dolar karşısında %1’den fazla değer kazanarak 4,63’e geriledi. Dünkü işlemleri 4,54’ün altından tamamlayan kur, bu sabah işlemlere 4,53 liradan başladı.

Güne sakin başlayan dolar saat 10:58’de 4,4897 liraya geriledi.

Kur bu seviyeye gelmesine, Bloomberg Dolar Spot Endeksi %0,12 düşmesine rağmen 6 ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. Türk lirasının gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı pozitif ayrışmasında, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın Londra’daki ziyaretlerinin etkileri olduğu düşünülüyor. Şimşek ve Çetinkaya, yatırımcılarla yaptığı görüşmede Merkez Bankası’nın lirayı savunmak için gereken özgürlüğe sahip olduğunu belirtti.

Euro‘da da aşağı yönlü hareket izleniyor. Kur bu sabah güne 5,25’ten başladıktan sonra 5,21’e geriledi.

Kur şu dakikalarda 5,2123’ten işlem görüyor. İtalya’da yaşanan siyasi kriz ve Ağustos ayında erken seçime gidilebileceği ihtimallerinin değerlendirilmesi Euro’nun değer kaybetmesine neden oldu. Euro/Dolar paritesi de dün 10 ayın en düşük seviyesini gördükten sonra bu sabah 1,1540’tan güne başladı. Şu dakikalarda 1,1603’ten işlem görüyor.

Dolarda 4,50 psikolojik direnç seviyesi olarak görülürken, SEB bu hafta 4,44’lere düşeceğini öngörmüştü.

Yabancı yatırım bankası SEB tarafından yayınlanan notta, doların bu hafta 4,44’e inebileceği tahmin edildi. Zira şu andaki seyir de bu olasılığı doğrular nitelikte. Brent petrol üretim üretimin artacağı beklentisi ile gerilemeye devam ederken, varil başına 75,36 dolardan işlem görüyor. Spot altının ons fiyatı ise 1.297 dolar civarında.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle