Paylaşım

3,90’ın Üzerini Gören Doların Hız Kesmeye Niyeti Yok!


 

Dolar tam durulmaya başladı derken yeni bir atak geldi. Sabah saatlerindeki sakinliğin ardından kur yeniden 3,90'ın üzerini gördü. Detaylar haberde...

Doların tansiyonu düşmek bilmiyor. Sabah saatlerinde, ABD’nin vergi reformu ile ilgili haberler nedeniyle düşüş gösteren dolar, yeniden hızlı bir yükseliş kaydediyor. Vergi indiriminin ertelenebileceği yönündeki haberlere ek olarak yerel vergi indiriminin iptal edileceği söylentileri doların düşmesine neden olmuştu.

Dolar 3,87 sınırından güne başlangıç yaptıktan sonra 3,8931 liraya kadar yükseldi.

Dolar 3,89'un Üzerini Gördü

TCMB’nin yaptığı iki müdahalenin etkili olup olmayacağı merak edilirken, son iki günlük tablo henüz bir işe yaramadığını gösteriyor. Sabah saatlerindeki sakinlik yerini yükselişe bırakırken kur yeniden 3,89’un üzerini kaydetti.

Ardından saat 12:47 sularında ise dolar, 3,9002 lirayı kaydetti. Euro ise 4,52 liradan işlem görüyor.

Öğlen 3,9002 Lirayı Gördü

Dolar, hafta başında vize krizindeki ‘şartları yumuşatma’ kararı ile bir miktar düşüş göstermişti. Ardından yurt içindeki iyimserlik yeniden doların yükselişi ile endişeye dönüştü. Dün akşam saatlerinde yaklaşık % 1,5 oranında artış göstererek 3,89’u test eden dolar, vergi reformu ile ilgili haberlerle gerilemişti.

Dolar kurunda 1 yıllık beklenen volatilite 23 baz puan kadar artışla % 14,15 oldu.

Dolar/TL 1 Yıllık Volatilite

Bu seviye Mayıs ayından beri görülen en yüksek seviyeye işaret ediyor. Aynı zamanda dolar/TL kurunda 1 yıllık SWAP faizi 2008 yılından bu zamana kadar ilk defa % 14’ü gördü.

Analistlere göre kurda, 3,8350 – 3,8450 seviyeleri destek; 3,9100 ve tarihi zirve olan 3,9422 direnç konumunda.

Analistlere Göre Destek Dirençler

Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yarın yapacağı görüşme takip edilecek. İki ülke arasındaki ilişkilere odaklanan piyasalar, yarınki görüşmeden hangi sonuçların çıkacağını merak ediyor. Binali Yıldırım’ın 3 günlük ziyaretinin en önemli konuları; sınırlı bir şekilde yumuşatılan vize krizi, FETÖ, PYD/YPG ve DEAŞ olarak sıralandı.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejesti İbrahim Aksoy, dolar kurunun Ocak ayında 3,94’ü görebileceğini söyledi.

Dolar 3,94 Olabilir

Merkez bankasının Pazartesi günkü adımlarının mevcut koşullarda etkili olmadığını söyleyen Aksoy, doların küresel anlamda değer kazandığına ve ABD ile belirsiz olan ilişkilerimize dikkat çekti. Türk lirasındaki değer kaybının devam etmesi nedeniyle faiz artışı beklentisinin artabileceğini de sözlerine ekledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın